Zamknij

Kiedy otwarcie galerii handlowych? Branża liczy straty w miliardach

11.01.2021 10:55
Kiedy otwarcie galerii handlowych
fot. Elzbieta Krzysztof/shutterstock (ilustracyjne)

Lockdown kolejny raz uderzył w handel. Branża domaga się od rządu wsparcia finansowego i szybkiego otwarcia galerii handlowych.

Lockdown kolejny raz przynosi straty. Od 28 grudnia działalność galerii handlowych ograniczona została do sklepów spożywczych i punktów usługowych.

Handlowcy wyliczają, że trzeci lockdown kosztował centra ponad 4 mld złotych obrotów. Polska Rada Centrów Handlowych apeluje o pilne odmrożenie branży.

Przedsiębiorcy domagają się otwarcia galerii handlowych 

Działalność galerii handlowych ponownie została ograniczona. W centrach tych otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami. Sklepy m.in. odzieżowe działające w galeriach będą zamknięte. Zakazane jest również prowadzenie handlu detalicznego lub działalność usługowa na wyspach handlowych.

Efekt? 4 mld złotych na minusie. Tyle pieniędzy od 28 grudnia utraciły centra handlowe – wylicza Polska Rada Centrów Handlowych. Łączne straty od początku pandemii to około 30 mld złotych. Rada przedstawiła następujące wyliczenia:

  • Wiosenny lockdown pozbawił handlowców około 17,5 mld zł
  • Listopadowe straty oszacowano na 8 mld zł
  • Trzeci lockdown w handlu przyniósł 4 mld zł strat

Rada apeluje o pilne odmrożenie handlu i wsparcie finansowe. „W przeciwnym razie nieuniknione będą bankructwa oraz likwidacja miejsc pracy. Zagrożona może być także stabilność systemu finansowego w Polsce” – czytamy.

Sklepy, które dotąd wynajmowały lokal w galeriach handlowych, przestały działać. Początkowo centra na mocy ustawy zwolniły najemców z czynszu, przez co były stratne o ponad 4,5 mld zł.

„Pozbawienie wpływów znaczącej części najemców centrów handlowych przekłada się również na straty wynajmujących” – tłumaczy Rada.

Wynajmujący apelują o pomoc dla najemców i właścicieli centrów handlowych w formie dofinansowania do kosztów stałych obejmujących czynsze. Podobne rozwiązania wprowadzono w niektórych państwach europejskich np. w Czechach i na Litwie 

Polska Rada Centrów Handlowych

Rada zauważa również, że ponowny lockdown w handlu nie przełożył się wprost na spadek zachorowań. W komunikacie czytamy, że zamkniecie placówek było nieuzasadnione, zaś centra handlowe „nie były i nie są źródłem zakażeń wirusem”.

RadioZET.pl