Zamknij

Oto "dwór" prezesa NBP. Były wiceszef Młodzieży Wszechpolskiej i była żona Kamińskiego

Piotr Drabik
10.01.2019 16:21
Oto "dwór" prezesa NBP. Były wiceszef Młodzieży Wszechpolskiej i była żona Kamińskiego
fot. Witold Rozbicki/REPORTER/East News

Była żona posła PiS Mariusza Kamińskiego, były wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej oraz autor gospodarczego programu PiS - to tylko niektóre nazwiska, które pojawiły się w banku centralnym pod rządami prof. Adama Glapińskiego. W ostatnim czasie kontrowersje wzbudziły wysokie zarobki bliskich współpracowniczek prezesa Narodowego Banku Polskiego. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Powołanie w 2016 roku prof. Adama Glapińskiego na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego spowodowało, że w banku centralnym na eksponowanych stanowiskach pojawili się ludzie związani z obozem rządzącym.

W ostatnich tygodniach najwięcej kontrowersji wzbudziły wysokie pensje dla Martyny Wojciechowskiej (dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP) oraz Kamili Sukiennik (dyrektorka gabinetu prezesa NBP).

Pod koniec grudnia ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Wojciechowska - była radna PiS w sejmiku mazowieckim - zarabia około 65 tys. zł miesięcznie, "wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami". Według najnowszych doniesień medialnych pensja Wojciechowskiej wynosić może nawet ok. 80 tys. zł miesięcznie. Natomiast według portalu WP.pl Sukiennik ma otrzymywać nawet 40 tys. zł miesięcznie.

Zobacz także

Przez Lecha Kaczyńskiego do banku centralnego

Okazuje się, że na wysokich stanowiskach w banku centralnym pracuje więcej osób związanych z PiS. Wśród nich Anna Kasprzyniak - bliska współpracowniczka byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak podał portal Money.pl prywatnie - była żona posła PiS i ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Po tym, jak wybuchła afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego, "Gazeta Wyborcza" ujawniła intratną posadę dla Kacpra Kamińskiego - syna Kasprzyniak i posła PiS. Okazało się, że jest on doradcą Dyrektora Wykonawczego w Banku Światowym, a za jego nominację odpowiadał szef NBP. 

Kasprzyniak jest dyrektorem Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP od 2017 roku. Wcześniej przez dwa lata szefowała w biurze do spraw Narodowej Rady Rozwoju w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. 

W przeszłości była rzecznikiem Ministerstwa Sprawiedliwości, rzeczniczką stołecznego ratusza oraz dyrektorem biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP - za każdym razem, kiedy tym instytucjom szefował zmarły w katastrofie smoleńskiej Lech Kaczyński.

Z Lechem Kaczyńskim zawodowo związana była również Waleria Mermer-Kowalska, obecnie szefowa Departamentu Kadr NBP. Podczas, gdy Kaczyński był prezydentem stolicy zajmowała stanowisko dyrektora biura kadr warszawskiego ratusza. Straciła stanowisko w 2006 roku, kiedy prezydentem Warszawy została Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO.

Zobacz także

Od Młodzieży Wszechpolskiej do audytu w NBP

Z kolei dyrektorem Departamentu Audytu Wewnętrznego od 2017 roku jest Piotr Głowacki. Wcześniej był wiceprezesem skrajnie prawicowej Młodzieży Wszechpolskiej. Według portalu WP.pl miał on odpowiadać za organizację demonstracji o charakterze antyimigranckim.

Kiedy został wybrany do zarządu MW, pozował do zdjęcia z podpisem "All different, all white". Głowacki bezskutecznie próbował również dostać się do Sejmu oraz Parlamentu Europejskiego.

Natomiast redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Bank i Kredyt", wydawanego przez NBP, jest Ireneusz Dąbrowski. Podczas pierwszego rządu PiS w latach 2006-2007 pełnił funkcję wiceministra skarbu. Miał on być również autorem programu gospodarczego PiS przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku. 

Nie można również zapominać o Pawle Szałamasze, byłym ministrze finansów w rządzie Beaty Szydło. Od października 2016 roku jest członkiem zarządu NBP. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PTD