Zamknij

Oszustwo na pracownika ZUS. Urząd ostrzega: można stracić pieniądze

21.01.2022 17:48
Ktoś podszywa się pod urzędników ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Oszuści podszywają się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i próbują wyłudzić dane ubezpieczonych – ostrzega ZUS. Przestępcy mają nowe sposoby na uzyskanie dostępu do danych i pieniędzy Polaków.

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do ubezpieczonych i podszywają się pod urzędników. Udostępnienie przestępcom danych grozi nawet wyczyszczeniem konta bankowego.

„Do ZUS docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Polega on na podszywaniu się pod numer lub nazwę kontaktu. Na telefonie odbiorcy wyświetla się informacja o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, a w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod pracowników banków czy urzędów” – czytamy w komunikacie.

Ktoś dzwonił z tego numeru? Lepiej nie odbierać połączenia

ZUS poinformował o nowej próbie oszustwa - metodzie „na urzędnika”. Zakład podał, że ubezpieczeni w ostatnim czasie odebrali połączenia od oszustów podszywających się pod urzędników, którzy chcieli zyskać dostęp do ich kont na PUE ZUS. Oszuści mieli pytać, czy użytkownicy zgadzają się na zmianę telefonu podanego na PUE ZUS i czy ZUS ma poinformować o tej zmianie bank.

Numer telefonu, z którego dzwonili „urzędnicy” to 22 560 16 00.

Konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czy też zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami. Trzeba o tym pamiętać, żeby nie dać się oszukać 

ZUS

Zakład przypomniał, że konsultanci kontaktują się z ubezpieczonymi zwykle po wcześniejszym ich telefonie lub w związku ze sprawą prowadzoną w ZUS. Telefony z ZUS mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

RadioZET.pl/ZUS