Zamknij

Na lewą szczepionkę lub dezynfekcję mieszkania – tak w pandemii naciągają oszuści

21.01.2021 16:41
Bartosik Studio/Stowarzyszenie MANKO
fot. Bartosik Studio/Stowarzyszenie MANKO

Oszuści atakują koronawirusem. Na manipulacje oraz nowe techniki wywierania wpływu wrażliwi są niemal wszyscy, ale grupą która szczególnie często pada ich ofiarą są seniorzy. W czasie pandemii narażeni są nie tylko na wirusy, ale także na nieetyczne praktyki biznesowe.

W Dniu Babci i Dziadka warto porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia o najnowszych technikach manipulacji, które powstały wraz z wybuchem pandemii koronawirusa i wprowadzeniem lockdownu.

„Przestępcy dostrzegają szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Działają w sieci i w kontakcie bezpośrednim. Sprzedają lekarstwa, suplementy, herbaty czy amulety, których działanie ma uchronić osobę przed zachorowaniem na koronawirusa. Podszywają się nawet pod lekarzy, pracowników sanepidu czy służby mundurowe i w trakcie wizyty w domu ofiary, kradną pieniądze oraz cenne przedmioty”

Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, wydawca „Głos Seniora”

13 NOWYCH TECHNIK NACIĄGANIA W PANDEMII

1. Fałszywe szczepionki

Mężczyzna oferował ampułki szczepionki na COVID-19 za 8 tys. zł. Oszust twierdził, że ma nieograniczony dostęp do szczepionek i posiada odpowiedni certyfikat. W trakcie spotkania przekonywał, że szczepionka jest bezpieczna i wystarczy dla 4 osób.

2. Oszustwo na dezynfekcję przesyłki

Ofiara otrzymuje SMS, telefon lub maila z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty w celu dezynfekcji przesyłki. Jeśli nie wpłacimy, wróci ona do nadawcy. Ofiara wchodzi w link zamieszczony w wiadomości i podaje swoje dane, aby zrealizować przelew. W ten sposób wyłudzacze zdobywają dane do konta bankowego.

3. Oszustwo na dezynfekcję mieszkania

Złodzieje przebrani w kombinezony, wyposażeni w rękawice i okulary ochronne pukają do drzwi i proponują dezynfekcję mieszkań. Po opuszczeniu lokali przez lokatorów - plądrują i kradną!

4. Maseczka ze srebra

Na rynku pojawiły się specjalne, drogie maseczki z cząsteczkami nano-srebra „w 100% zabezpieczające przed wirusem.” Oczywiście bardzo drogie maseczki z cudownego materiału to oszustwo.

5. Oszustwo na chorego wnuczka

Jest to zmieniona metoda klasycznego oszustwa „na wnuczka”. Tym razem przestępca dzwoni z prośbą o jak najszybsze opłacenie leczenia będącego pod respiratorem wnuczka, aby uratować go od koronawirusa. Senior ma przekazać pieniądze „koledze wnuczka” lub wykonać przelew. Pieniędzy nigdy nie odzyska.

6. Oszustwo na niedopłatę za gaz i prąd

Ambasadorka „Głosu Seniora” otrzymała następującą wiadomość:  „PGNiG: Informujemy, że w związku z zadłużeniem na kwotę 12,45 zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu. Zapłać teraz na link...” Oczywiście, jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy, a spółka Skarbu Państwa nie ma z tym nic wspólnego.

7. Cudowne leki na koronawirusa

W związku z obecną sytuacją epidemiczna, wielu oszustów wykorzystuje nasz niepokój o zdrowie, oferując sprzedaż fałszywych leków lub produktów, rzekomo zapobiegających zarażeniu się koronawirusem. Produkty są w niewiarygodnie wysokich cenach. Warto przed zakupem jakichkolwiek leków skonsultować się z lekarzem oraz kupować je wyłącznie w aptekach.

8. Oszustwa podczas tajnych prezentacji sprzedażowych - gratisy

Znowu w najlepsze kwitnie sprzedaż drogich garnków i sprzętu AGD podczas tzw. prezentacji. Odbywają się one nie tylko w przerwie między lockdownami, ale nawet podczas zakazu zgromadzeń. Warto uświadomić seniora, że nie ma nic za darmo i żadna firma nie działa komercyjnie. Dobrze, aby był wyczulony na hasła: bezpłatne badania, prezenty, gratisy, niepowtarzalne okazje. To tylko kuszące wabiki, które mają skłonić seniora do wyjścia z domu mimo epidemii i udziału w pozornie atrakcyjnym spotkaniu. W rzeczywistości chodzi o prezentację oferty handlowej i sprzedaż produktów w zawyżonych cenach (od 5 do 40 razy drożej niż w sklepie).

9. Fałszywe e-maile

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami na elektronicznej skrzynce pocztowej, które informują o wezwaniu na komisariat. Pobranie oraz otworzenie załączonego pliku może spowodować, że komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. To z kolei może doprowadzić do kradzieży danych osobowych lub zablokowania komputera. Następnie oszuści żądają okupu za odblokowanie go.

10. Oszustwo na pracownika banku

Przestępcy nakłaniają swoje ofiary do pobrania aplikacji, która nielegalnie przejmuje ich dane. Dodatkowo, oszuści proszą o podanie danych bankowych. Konsultanci banku nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta. Konsultant nigdy nie zaloguje się do systemu w imieniu użytkownika - loguj się do konta wyłącznie na stronie banku. Konsultant infolinii nigdy nie prosi o podanie poufnych danych np. numerów dokumentów, numeru karty płatniczej czy kodu CVV.

11. Fałszywe zabezpieczenia finansowe

W związku z rosnącą dobową liczbą osób zakażonych, oszuści oferują liczne zabezpieczenia finansowe, które przypominają ubezpieczenia. Przestępcy przekonują, że ich usługa będzie służyć nabywcom przez cały okres pandemii i zachowają oni płynność finansową w tym czasie. Te osoby są manipulowane, że wykupienie takiej usługi jest dla nich niezbędne, aby przeżyć w obecnej sytuacji.

12. Odwoływanie wydarzenia

Oszuści podszywający się pod organizatorów wycieczek, spektakli teatralnych czy koncertów nakłaniają ludzi do odzyskania pieniędzy z powodu odwołania lub zmiany terminu zarezerwowanej przez klienta atrakcji. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i podjąć próbę kontaktu bezpośrednio z firmą, z którą zawarliśmy umowę.

13. Fałszywe zbiórki

W sieci krążą informacje zachęcające do wsparcia zbiórek pieniędzy na różne, szczytne cele. W dobie pandemii, oszuści podszywają się pod organizacje społeczne i próbują wyłudzić pieniądze na walkę z koronawirusem. Przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty należy sprawdzić wiarygodność akcji i zweryfikować informacje na temat organizatora zbiórki.

Akcja edukacja

Bezpłatne informacje dotyczące ochrony przed najnowszymi technikami manipulacji przygotowują działacze społeczni i organizatorzy akcji edukacyjnych.

„Prowadzimy kampanię Stop Korona-Oszustwom, aby chronić seniorów podatnych na techniki manipulacji. Przestępcy wykorzystują panujące w pandemii obawy, lęk czy dezinformację, aby wyłudzić pieniądze lub okraść mieszkanie. O tym jak się bronić edukujemy w ramach bezpłatnych inicjatyw „Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać” i „Solidarni z Seniorami – razem damy radę”

Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, wydawca „Głos Seniora”

Podczas rodzinnego spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka pokaż seniorom ten artykuł. Może okazać się cenniejszym prezentem, niż niejeden podarunek.

RadioZET.pl