Zamknij

Oszuści podszywają się pod InPost. Można stracić pieniądze

21.09.2021 11:08
Oszuści podszywają się pod InPost
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Oszuści spreparowali numer telefonu InPostu. Fałszywe wiadomości pojawiają się pod prawdziwą korespondencją z firmą – ostrzega CyberRescue.

InPost wysyła SMSy z linkiem, gdzie musisz potwierdzić dostawę, podając dane do karty płatniczej? Możesz mieć pewność, że jest to oszustwo!” – podaje CyberRescue.

Wiadomość od oszustów pojawia się pod korespondencją z InPost, przez co coraz trudniejszym zadaniem staje się wykrycie przekrętu. Podszywający się pod spółkę celem potwierdzenia dostawy proszą o podanie danych do karty płatniczej i mogą szybko wyczyścić konta bankowe.

Oszuści podszywają się pod InPost. „Postarali się”

„Tym razem przestępcy się postarali” – pisze CyberRescue. Oszuści nie tylko podszywają się pod InPost, ale także wysyłają fałszywe wiadomości, które wyświetlane są pod prawdziwymi SMS-ami od spółki.

Dlatego też w łatwy sposób możemy zostać oszukani, uważając, że to prawdziwa wiadomość od InPostu. Wiadomość informuje o czekającej dostawie, należy ją potwierdzić. Jeżeli podasz swoje dane do karty płatniczej, możesz stracić wszystkie oszczędności z konta bankowego! 

CyberRescue

W jaki sposób polecenia oszustów pojawiają się w tej samej korespondencji, co informacje od InPostu? Przestępcy fałszują wiadomości tak, by wyświetlały się jako wysyłane z numeru InPostu. Odbiorca otrzymuje takie komunikaty w tym samym wątku, co prawidziwe SMS-y od InPostu. Zjawisko to określa się jako spoofing, który polega na wysyłaniu komunikatów z danego adresu IP, e-emaila czy numeru telefonu, które sugerują, że wiadomość pochodzi z zaufanego źródła.

Nie wzbudzające na pierwszy rzut oka podejrzeń wiadomości otrzymywali najczęściej użytkownicy OLX lub Vinted, którzy korzystają z usług InPost.

Jeżeli sprzedajemy coś na takich platformach  jak OLX czy Allegro Lokalnie, zawsze decydujmy się na sprzedaż w bezpośrednim kontakcie z kupującym lub bezpieczną transakcję za pośrednictwem tych serwisów - radzi Łukasz Karolak z CyberRescue.

RadioZET.pl/CyberRescue