Zamknij

PIT zero dla młodych od 1 sierpnia. Potrzebne jest oświadczenie pracownika

01.08.2019 15:58
Oświadczenie pracownika do 26. roku życia wzór. PIT zero dla młodych od 1 sierpnia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku PIT dla osób do 26. roku życia. Aby z tego skorzystać, należy złożyć pracodawcy specjalne oświadczenie. Jego wzór opublikowało Ministerstwo Finansów.   

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PIT zero dla młodych wprowadza zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny wynosi 85 tys. 528 zł. Jednak w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 roku (od sierpnia do grudnia) to próg 35 tys. 636,67 zł.

Zobacz także

Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór

Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, osoby do 26. roku życia powinny złożyć specjalne oświadczenie. 

"Przepisy dotyczące bez PIT dla Młodych obowiązują od 1 sierpnia, zatem pierwszym dniem na złożenie takiego oświadczenia jest również 1 sierpnia. Oświadczenie na stronie Ministerstwo Finansów to przykład. Można je przygotować także samodzielnie" - napisał na Twitterze w czwartek rzecznik Paweł Jurek.

Ile można zyskać przy zwolnieniu podatkowym?

Przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wynoszącym w tym roku 2 tys. 250 zł, zysk miesięczny to 133 zł, a roczny - 1 tys. 592 zł.

Dla przeciętnego wynagrodzenia, prognozowanego na ten rok w wysokości 4 tys. 765 zł - zysk miesięczny to 355 zł, a roczny 4 tys. 261 zł. Natomiast dla wynagrodzenia sięgającego 7 tys. 127,33 zł (rocznie 85 tys. 528 zł), to jest na poziomie limitu, zysk miesięczny wyniesie 564 zł, co w skali roku da 6 tys. 768 zł.

Zobacz także

PIT zero dla młodych - kto skorzysta?

Zgodnie z nowym prawem, przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku na podstawie rozwiązania wprowadzonego nowelą, nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W odniesieniu do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019, chyba że podatnik płatnikowi złoży oświadczenie, że jego dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, uzyskane od tego płatnika od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż do dnia ukończenia 26. roku życia przez podatnika, będą w całości korzystały ze zwolnienia.

Zobacz także

Złożenie tego oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek od ww. przychodów.

Z noweli wynika, że zwolnienie to płatnik będzie stosował najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu uzyskania oświadczenia do miesiąca włącznie, w którym w 2019 r. przychód uzyskany u płatnika przekroczy 35 tys. 636,67 zł lub w którym podatnik ukończy 26. rok życia.

W obliczaniu zaliczek na podatek zwolnienie będzie uwzględniane pierwszy raz do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 tys. 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 tys. 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP