Zamknij

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej tylko do 29 lipca

26.07.2019 09:54
Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Wzór. Wnioski można składać do 29 lipca
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Jesteś przedsiębiorcą lub samorządowcem? Tylko do poniedziałku, 29 lipca masz czas do złożenia specjalnego oświadczenia, który uprawnia cię do dalszego korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej. Bez spełnienia tego wymogu nie będzie można korzystać z niższych cen za prąd.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Tym obowiązkiem nie są objęte gospodarstwa domowe.

Kto może otrzymać niższe ceny za prąd?

Jak przypomina Ministerstwo Energii, zgodnie z przepisami ustawy zachowanie uprawnienia do „stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 roku w II półroczu 2019 roku” mają następujące grupy odbiorców końcowych:

  • mikro i mali przedsiębiorcy,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,
  • jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz
  • uczelnie publiczne,
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz także

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomniał z kolei, że niezłożenie oświadczenia w terminie „skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 roku”.

Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej — przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. 

Resort energii podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Do kiedy trzeba złożyć oświadczenia? Ustawowym terminem jest 27 lipca. Jednak z uwagi, że jest to sobota, dokumenty złożone w poniedziałek 29 lipca również będą akceptowane na podstawie art. 115 Kodeksu cywilnego. 

Zobacz także

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. 

Do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.

Dzięki złożonemu oświadczeniu samorządy i przedsiębiorcy mogą liczyć na ubiegłoroczne stawki za energię przez najbliższe miesiące, jednak nie później niż do 1 stycznia 2020 roku.

Nie wszyscy otrzymają zniżki na prąd?

Jak alarmował portal Wysokienapięcie.pl, tylko część przedsiębiorców złożyła wnioski o utrzymanie niskich cen za energię.

– Otrzymaliśmy dopiero ok. 20 tys. takich oświadczeń, przy czym 10 tys. z tego wpłynęło do nas wczoraj. Jednak liczbę uprawnionych szacujemy na jakieś 350-400 tys., więc to wciąż mało. Wiele pism trafi do nas pewnie w ostatniej chwili, ale prawdopodobnie dojdziemy do jakichś 30 proc. wszystkich uprawnionych – przekazał przedstawiciel jednego ze sprzedawców energii, w rozmowie z portalem Wysokienapięcie.pl.

Zobacz także

Firmy energetyczne zapowiedziały, że będą pracować dłużej w sobotę, tak aby przedsiębiorcy mogli złożyć specjalne oświadczenia.

Portal podał, że 60 biur obsługi klientów PGE będzie otwartych również w sobotę od godziny 8 do 12. Na podobny ruch zdecydował się konkurencyjny Tauron.

Nasze punkty obsługi klienta również będą czynne w sobotę 27 lipca, żeby umożliwić wszystkim chętnym klientom złożenie oświadczeń również w ten dzień – przekazał Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy koncernu. Punkty stołecznego Innogy działają w galeriach handlowych przez sześć dni w tygodniu.

Specjalnych planów na sobotę 27 lipca w związku z zamieszaniem wokół oświadczeń nie ma Enea.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wysokienapięcie.pl