Zamknij

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Jak można złożyć?

26.07.2019 15:46
Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Wzór. PGE Obrót. Tauron. Energa. Enea. Jak złożyć
fot. Marek Lasyk/REPORTER/East News

Punkty obsługi głównych sprzedawców prądu będą przyjmować w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia, potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej. Zapewniło o tym Ministerstwo Energii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Resort przypomniał, że ustawa w sprawie cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Nie dotyczy to tylko gospodarstw domowych.

Oświadczenia należy dostarczyć sprzedawcy energii elektrycznej do poniedziałku, 29 lipca. Ustawowy termin mówi o 27 lipca, ale ponieważ to sobota, zgodnie z Kodeksem cywilnym, oświadczenie można więc złożyć jeszcze w pierwszym, przypadającym po terminie dniu roboczym.

Zobacz także

„W związku z dużym zainteresowaniem ułatwiamy wszystkim możliwość złożenia oświadczenia. Informujemy, że punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych pracują w sobotę, niedzielę, a w poniedziałek do północy” - poinformowało w piątek ME.

Resort zaznaczył, że oświadczenie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 29 lipca, a decyduje data stempla pocztowego.

Ceny prądu - gdzie złożyć oświadczenie?

Spółka PGE Obrót poinformowała o wydłużeniu godzin pracy biur, gdzie przedsiębiorcy mogła złożyć wypełnione oświadczenia. W piątek, 26 lipca do godz. 19, w sobotę 27 lipca w godz. 9-17, w niedzielę 28 lipca w godz. 11-19 i w poniedziałek 29 lipca w godz. 8-24.

Tauron podał, że punkty obsługi klienta będą czynne także w najbliższą sobotę i niedzielę (27 i 28 lipca) od godziny 9 do 17.

Enea podała, że wprowadzenie do rozliczeń zmian wynikających ze wszystkich trzech ustaw nie wymaga żadnych działań w przypadku gdy przedsiębiorcy byli klientami dostawcy w dniu 30 czerwca 2018 roku.

Zobacz także

Jeżeli natomiast 30 czerwca 2018 roku klienci kupowali energię elektryczną od innego sprzedawcy niż Enea SA, konieczne będzie wystąpienie do tego sprzedawcy z wnioskiem o wystawienie duplikatu faktury, który będzie stanowić podstawę do określenia cen jakie powinny być stosowane w roku 2019.

Z kolei klienci Energii mogą wysłać oświadczenia pocztą na adres: ENERGA OBRÓT SA al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk lub przez wiadomość e-mail na adres firma@energa.pl. Również wydłużono godziny pracy salonów Energii w sobotę (w godzinach 9-12) i w poniedziałek (w godzinach 8–19).

Przedsiębiorcy są pełni obaw

Wielu mikro i małych przedsiębiorców nie wiedziało o konieczności składania oświadczeń umożliwiających zachowanie niższych cen prądu na drugą połowę tego roku.

Zdaniem przedstawicieli branży z Rybnika (woj. śląskie), wobec braku szerszej akcji informacyjnej na ten temat, wielu z nich nie zdoła złożyć w terminie stosownego oświadczenia, w następstwie czego już w najbliższym czasie dotkną ich znaczne podwyżki cen energii elektrycznej.

- Do 27 lipca, czyli zostało jeszcze paręnaście godzin, przedsiębiorcy mają możliwość złożenia oświadczenia, jeżeli chcą uniknąć podwyżek cen energii. Problem w tym, że nie zostali o tym wcześniej poinformowani dlatego, że ani rząd, ani Ministerstwo Energii, niespecjalnie prowadzi jakąś kampanię informacyjną - przekonywał Marek Krząkała, poseł PO obecny na spotkaniu przedsiębiorców z Rybnika z dziennikarzami.

Zobacz także

Prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim Krzysztof Dybiec zaznaczył, że przedsiębiorcy, szczególnie mikro i mali, stanowiący zdecydowaną większość firm, „są non-stop bombardowani różnymi ustawami”. - Wynajęliśmy już firmy zewnętrzne, które czytają te ustawy, choć już nawet one nie nadążają - wskazał.

Dybiec zaznaczył, że ewentualne podwyżki cen energii mogą przełożyć się na losy rodzin kilkunastu czy kilkudziesięciu pracowników każdej z takich firm.

- Dlatego apelujemy, aby zmienić tę ustawę, bo były już w nocy ustawy zmieniane, aby nie trzeba było składać deklaracji - powiedział prezes wodzisławskiej izby.

Kto musi składać oświadczenie w sprawie cen prądu?

Zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do "stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r." mają następujące grupy odbiorców końcowych:

  • mikro i mali przedsiębiorcy,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,
  • jednostki budżetowe,
  • samorządowe zakłady budżetowe,
  • agencje wykonawcze,
  • uczelnie publiczne,
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz także

Kto musi złożyć oświadczenie w sprawie cen prądu?
fot. PGE Obrót

Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej - przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą.

Ministerstwo Energii podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Wzór wniosku o oświadczenia umieszczono w załączniku ustawy o cenach prądu:

RadioZET.pl/PAP