Zamknij

Braun pochwalił się majątkiem. Ma oszczędności na kontach i… książki

19.12.2019 12:48
Oświadczenie majątkowe Grzegorza Brauna
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Grzegorz Braun to jedna z nowych twarzy Sejmu IX kadencji. Ile będzie zarabiał i jaki majątek posiada? Oświadczenia majątkowe są już dostępne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Grzegorz Braun, poseł Konfederacji znany jest też jako reżyser i działacz społeczny otrzymał mandat poselski w listopadzie 2019 roku. W polityce działał jednak od lat, a znany jest przede wszystkim z konserwatywnych poglądów. W ubiegłym stuleciu odznaczył się jako współorganizator Pomarańczowej Alternatywy i jako działacz w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Początkiem XXI wieku związany był z Unią polityki Realnej i Liga Prawicy Rzeczypospolitej, nie był jednak parlamentarzystą. Bez powodzenia brał też udział we wrocławskich wyborach samorządowych. W 2015 postanowił kandydować na prezydenta Polski – również nie uzyskał wystarczającego poparcia. 

Braun tego samego roku powołał komitet „Szczęść Boże” przed wyborami do parlamentu. W styczniu 2019 roku Braun wstąpił do koalicji o nazwie Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Kolejno polityk startował w wyborach na prezydenta Gdańska, lecz dopiero wybory do Sejmu w 2019 roku przyniosły mu zwycięstwo. Na Podkarpaciu poparło go ponad 28 tysięcy wyborców.

Zobacz także

Jaki majątek zadeklarował Grzegorz Braun?

 Z oświadczenia majątkowego, opublikowanego na stronie Sejmu poseł wskazał na swoje oszczędności. Na koncie zgromadził 11 tysięcy złotych i 24 dolary amerykańskie.

Polityk nie zgłosił w oświadczeniu majątkowym żadnych gruntów, domu, mieszkania, czy innych nieruchomości. Poseł nie ma też udziałów w spółkach i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zobacz także

Z inicjatywy Brauna powstały dwie fundacje: Osuchowa i Pobudka. Ta pierwsza postała w 2015 roku a jej celem statutowym jest m.in. promocja wartości chrześcijańskiej. Domeną fundacji Pobudka jest z kolei hasło: „Kościół- Szkoła-Strzelnica-Mennica”.  Z tytułu działalności w tych organizacjach Braun nie osiąga żadnych dochodów.

Jak przyznał w oświadczeniu majątkowym w 2019 roku zarobił na reklamach publikowanych w serwisie youtube.pl.  Rok wcześniej, z tytułu praw autorskich i innych umów poseł uzyskał ponad 69 tysięcy złotych.

Zobacz także

Poseł nie wskazał także żadnego mienia o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych – poza książkami. Nie wskazał natomiast samochodu, ani innego majątku.

Ile zarobi w Sejmie?

Poza stałą dietą, parlamentarzystom przysługuje szereg przywilejów tj. dodatki do pensji, nocleg, czy zwrot kosztów podróży.  

Zobacz także

Jak wynika z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora,  parlamentarzystom w okresie sprawowania mandatu, licząc od pierwszego posiedzenia Sejmu lub Senatu, przysługuje uposażenie poselskie lub senatorskie, co stanowi część jego wynagrodzenia. Pensja ta odpowiada 80 proc. wysokości podsekretarza stanu, co stanowi 8 016,70 złotych brutto.

Ponadto, parlamentarzystom przysługuje dieta parlamentarna. Ta wynosi 2505,20 złotych brutto.  Parlamentarzyści mogą zatem liczyć na zarobki przekraczające 10 tysięcy złotych brutto.

RadioZET.pl