Zamknij

Ceny za prąd. Większość podmiotów utrzyma niższe rachunki za energię

16.09.2019 20:21
Oświadczenie końcowego odbiorcy energii elektrycznej. Większość podmiotów dopełniła obowiązku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Około 76 proc. przedsiębiorców, instytucji publicznych i innych podmiotów dopełniło formalności, aby utrzymać niższe rachunki za prąd. Ministerstwo Energii przypomniało, że termin składania oświadczeń minął 13 sierpnia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Według szacunków dokonanych 10 dni po upływie przedłużonego terminu, oświadczenia złożyło około 76 procent uprawnionych" - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Tadeusz Skobel.

Obowiązek złożenia oświadczeń, bez których przedsiębiorcy i instytucje publiczne nie mogły utrzymać niższych cen za prąd, zaskoczyło wielu uprawnionych. Na ostatnią chwilę i w długich kolejkach do punktów dostawców prądu np. właściciele firm dostarczali wypełnione dokumenty.

Zobacz także

Odsetek oświadczeń, złożonych w pierwotnie wskazanym terminie - do 29 lipca 2019 roku - do sprzedawców energii ministerstwo oszacowało na 70 proc.

Resort energii oceniło też, że wśród odbiorców końcowych, którzy nie złożyli oświadczeń, są zazwyczaj punkty poboru energii elektrycznej o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Koncesje na obrót energią elektryczną posiada ponad 460 spółek. Jednak - zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - aktywnie na rynku działa ok. 120 spółek.

Natomiast monitoring ME prowadziło na próbie sprzedawców, obejmującej ponad 80 proc. całkowitego wolumenu sprzedaży do odbiorców końcowych.

Ministerstwo Energii podało, że wśród badanych spółek odsetek oświadczeń złożonych przez uprawnione podmioty wynosił od 69 do 98,9 proc.

Dodatkowo okazało się, że wśród oświadczeń były złożone przed odbiorców z grupy taryfowej G, którzy nie mieli takiego obowiązku - czyli gospodarstwa domowe. Oświadczenia te nie zostały zaliczane do końcowego szacunku.

Zobacz także

Dlaczego był obowiązek składania oświadczeń?

Zgodnie z ustawą o cenach prądu uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie w drugim półroczu 2019 roku mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status.

Obowiązek ten objął mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Złożenie w terminie oświadczenia było konieczne dla rozliczenia w drugim półroczu tego roku według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP