Zamknij

Ostatnia szansa na zwolnienie z ZUS-u. Wnioski do 30 listopada 2020

27.11.2020 18:55
kobieta z pieniędzmi przeglądająca stronę ZUS
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Tylko do 30 listopada 2020 można starać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach Tarczy 5.0. Przedsiębiorstwa, które chcą skorzystać z tej formy pomocy, muszą więc się spieszyć.

Tarcze antykryzysowe przewidują między innymi możliwość ulżenia przedsiębiorstwo dotkniętym pandemią COVID-19 przez obniżenie obciążeń pobieranych na rzecz państwa. Jedną z opcji jest zwolnienie na 3 miesiące z obowiązku odprowadzania świadczeń dla ZUS.

Dla wielu mniejszych przedsiębiorstw są to znaczące koszta funkcjonowania. Jeśli chcą zostać z nich zwolnione, muszą złożyć wniosek do 30 listopada 2020.

Zwolnienia z ZUS z Tarczy 5.0 dostępne do 30 listopada 2020

ZUS, który w normalnych czasach nieubłaganie domaga się uiszczania należnych mu składek, podczas pandemii został zobligowany przez rząd do odstąpienia od pobierania pieniędzy od płatników, o ile spełnionych zostanie kilka kryteriów.

Zobacz także

O najważniejszych z nich przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

To m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Na dzień złożenia wniosku musi być prowadzona jako przeważająca działalność gospodarcza o PKD wskazanym w ustawie. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z tej działalności w porównaniu z przychodami z tej działalności z tych samych miesięcy 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 r.).

Gertruda Uścińska

Zwolnienie z płatności składek można otrzymać na lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Prawo do takiej pomocy przysługuje płatnikom z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.

Zobacz także

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów oraz konferencji.

Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż i jarmarków.

RadioZET.pl/PAP