Zamknij

Ostatnia szansa na szybki przelew. 11 listopada banki nie pracują

10.11.2021 10:58
11 listopada a przelewy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tylko do 10 listopada do godziny 16 obsługiwane będą przelewy pieniężne – informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeśli chcemy, by pieniądze trafiły do odbiorcy na czas, lepiej pospieszyć się z transakcją.

Banki, podobnie jak wiele innych instytucji, będą zamknięte w czwartek 11 listopada 2021 roku. Narodowe Święto Niepodległości jest bowiem dniem wolnym od pracy także dla tych, którzy na co dzień obsługują transfery pieniężne.

Wiele firm wypłaca swoim pracownikom pensje do 10. dnia każdego miesiąca. Jeśli chcemy, by pieniądze trafiły na konta jeszcze tego dnia, warto się pospieszyć. Spóźnione transakcje zostaną zrealizowane dopiero w piątek 12 listopada.

Ostatnia szansa na przelew przed 11 listopada. Kiedy pieniądze trafią na konta?

 

„Najbliższy czwartek, 11 listopada, to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej” – informuje KIR.  

Najpopularniejszy system rozliczeniowy – Elixir, to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Dzięki niemu pieniądze trafiają do odbiorcy na czas. Księgowanie przelewów odbywa się od poniedziałku do piątku (poza dniami świątecznymi) w czasie trzech sesji: o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.

Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w środę, 10 listopada po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców w piątek, 12 listopada 

KIR

Spóźnialscy mają jednak alternatywę. Sposobem na „szybki przelew” jest system Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.  KIR informuje też, że system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 11 listopada będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.  

RadioZET.pl/mat.pras