Zamknij

Premier o ulgach dla ozdrowieńców oddających osocze

25.11.2020 16:58
Osocze ozdrowieńców. Kto może oddać? Premier o ulgach
fot. Krystian Maj/KPRM

Oddanie osocza po przejściu zakażenia koronawirusem wiąże się z ulgami - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Wśród nich niższy podatek dochodowy czy dni wolne do pracy. 

Pandemia koronawirusa wciąż zbiera nadal śmiertelne żniwo. W środę odnotowano rekord zgonów w ciągu doby, spowodowany chorobą COVID-19 - chodzi o aż 674 ofiary śmiertelne. Lekarze i politycy apelują do Polaków, którzy mają już za sobą zakażenie wirusem SARS-CoV-2, aby oddawali swoje osoce. To bezcenny oręż w walce o zdrowie pacjentów leżących w szpitalach z objawami choroby COVID-19.

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski powiedzieli o szeregach ulg, które przysługują osobom oddającym osocze. Co się znalazło na tej liście?

Jakie ulgi za oddanie osocza?

Premier podkreślił, że obecnie nie mamy jeszcze odpowiedniego leku na COVID-19, ale - dodał - "wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych". Morawiecki zaznaczył, że oddanie osocza trwa około pół godziny. "Te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego" - podkreślił.

Zobacz także

Jak zaznaczył, osocze ozdrowieńców jest "lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny; jest substancją ratującą życie". Według premiera oddanie osocza, to o nie tylko szlachetny czyn, ale "też akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom". Morawiecki dodał, że osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.

Osoby, które oddadzą osoczę, mogą skorzystać z kilku przywilejów. Listę z nich podała kancelaria premiera:

  • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
  • ulga za transport kolejowy i transport miejski (33 proc.),
  • pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
  • prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
  • bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Jak podała kilka dni temu "Rzeczpospolita", oddanie krwi i jej składników na rzecz osoby fizycznej przez instytucję traktowane jest jako darowizna. Do skorzystania z ulgi niezbędne jest posiadanie zaświadczenia z ilością oddanej krwi lub jej składników. Co ważne - sprzedanie swojego osocza firmie zagranicznej lub oddanie go poza Polską nie uprawnia do otrzymania ulgi. 

Zobacz także

Skorzystanie z ulgi od darowizn można przy określonych warunkach - limit wynosi 6 proc. dochodu rocznie i odnosi się do wszystkich darowizn. "Krwiodawcy krwi rzadkich grup czy poddanych zabiegom uodpornienia otrzymują rekompensatę pieniężną (130 zł za 1 litr krwi). Każdy, kto odda „zwykłą" krew w stacji krwiodawstwa, staje się honorowym dawcą krwi i jest uprawniony do ulgi. Oprócz krwi pobierane są także jej składniki – osocze i płytki krwi" - tłumaczyła gazeta. 

Kto może oddać osocze?

Jak podała kancelaria premiera, osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Zobacz także

Osocze może zostać pobrane od osób:

  • w wieku 18 -65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
  • o wadze minimum 50 kg,
  • po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
  • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi m.in.: należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych, w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

- Osocze podano już ponad 8 tysięcy osób. Za tą liczbą kryje się konkretny człowiek, a za tym człowiekiem realna szansa na wyzdrowienie i przeżycie - komentował w środę szef rządu. Premier Morawiecki przypomniał, że wśród osób oddających osocze znalazł się prezydent Andrzej Duda, który ma za sobą zakażenia koronawirusem.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita