Zamknij

W hurtowni pojawiły się osobne kasy dla Niemców i Polaków

06.12.2019 15:06
Osobne kasy dla Polaków i Niemców w hurtowni Edeka
fot. Maciej Sergel/Facebook

W jednej z hurtowni sieci Edeka w niemieckim Cottbus (Chociebuż) ustawiono osobne kasy - jedną dla Polaków, a drugą dla Niemców. Klienci nie kryją oburzenia. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal WP.pl, sprawa dotyczyła Hurtowni Edeka C + C Großmarkt mieszczącej się na przedmieściach Cottbus (około 25 km od granicy polsko-niemieckiej).

"Zakaz obsługi Polaków"

Edeka zarządza ponad 4,1 tys. sklepów i zatrudnia około 376 tys. pracowników - to jedna z największych sieci handlowych w Niemczech.

Zobacz także

"W kasie przeznaczonej dla Niemców mimo, że jest pusta obowiązuje zakaz obsługi Polaków" - napisał na Facebooku pan Maciej. Zamieścił również zdjęcia pokazujące napis w kasie hurtowni, gdzie obsługiwani są tylko polscy klienci oraz te, gdzie zakupy mogą sfinalizować Niemcy.

- Mniej więcej cztery miesiące temu pojawiły się kasy "przeważnie dla polskich klientów" i "przeważnie dla niemieckich klientów" - opowiedział klient hurtowni, cytowany przez WP.pl.

Polscy klienci mieli alarmować menedżerów Edeki, że polska kasa zawsze jest zatłoczona i nie można skorzystać z tej przeznaczonej dla Niemców.

Zobacz także

"Nie chodzi o dyskryminację"

Dlaczego w niemieckiej hurtowni pojawiły się różne kasy dla miejscowych i Polaków?

- Sądzę, że nie chodzi tu o jakąś dyskryminację. Po prostu do tej Edeki przejeżdża naprawdę mnóstwo Polaków, którzy robią wielkie domowe zakupy - chemiczne czy żywnościowe. Z kolei Niemcy robią tam raczej drobniejsze zakupy. I denerwowali się, że muszą stać w kolejkach z Polakami. Fakt, bywało, że stał Niemiec z małym koszykiem, a za nim - Polacy kupujący na palety - powiedział WP.pl inny klient hurtowni. 

Pracownica biura prasowego centrali Edeki w Hamburgu przyznała w rozmowie z WP.pl, że segregowane kasy "budzą kontrowersje".

Redakcja portalu PolskiObserwator.de zgłosiła sprawę do Ambasady RP w Berlinie.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl