Zamknij

Osiedle dla katolików w Łomiankach. Kaplica i domy z patronami

19.11.2020 17:35
Osiedle dla katolików w Łomiankach. Kaplica i domy z patronami
fot. Osiedle Przystań/mat. prasowe

Osiedle dla katolików - tak potocznie nazwana jest inwestycja, która realizowana jest w Łomiankach koło Warszawy. Każdym dom ma mieć swojego patrona, a obok nich planowana jest plenerowa kapliczka.

Osiedle Przystań, bo tak oficjalnie nazywa się inwestycja, w ostatnich dniach zwróciło na siebie uwagę opinii publicznej i internautów. Na wizualizacjach domy jednorodzinne nie różnią się specjalnie od tych, jakie można spotkać na podobnych ofertach nieruchomości w całej Polsce. Jednak w tym wypadku oferta jest skierowana przede wszystkim do rodzin, dla których wiara katolicka jest bardzo ważna. Dlaczego?

- Idei budowy osiedla towarzyszy także słowo Boże, mówiące o budowaniu domu na skale - tłumaczyli Anna i Kamil Kwiatkowscy, deweloperzy i inwestorzy, w rozmowie z "Gościem Niedzielnym. 

Domy ze wmurowanymi medalikami i kaplica

Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym, który ma się zakończyć w kwietniu 2022 roku, powstanie 16 domów o bliźniaczej zabudowie o metrażu 105 i 147 metrów dla rodzin z dwójką dzieci i większych. Każdy z budynków będzie miał swojego świętego patrona. Wśród nich kanonizowani i błogosławieni przez Kościół Polacy m.in. św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, św. Stanisław Papczyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Maksymilian Kolbe czy bł. Piotr Jerzy Frassati.

Zobacz także

- Każdy dom w swoich fundamentach ma zamurowany cudowny medalik, a jego przyszli mieszkańcy są powierzeni w modlitewną opiekę zakonowi lub grupie modlitewnej związanej z danym świętym - wskazywał Kamil Kwiatkowski. Dodał, że jego marzeniem jest, by "w osiedlowym oratorium znalazły się ich relikwie".

Domy ze świętymi patronami to nie wszystko. Planowany jest także plac zabaw, boisko i kapliczka plenerowa. Mają się przy niej gromadzić wierni podczas np. nabożeństw majowych. W kolejnym etapie inwestycji planowany jest klubik dziecięcy, punkt przedszkolny, biuro coworkingowe do pracy zdalnej, a także piec chlebowy i oratorium - miejsce, wyciszenia i modlitwy, a docelowo kaplica.

Zobacz także

- Planujemy zapraszać rekolekcjonistów, osoby z ciekawymi świadectwami, organizować warsztaty dla małżonków, a także integrować całe rodziny, modlić się za siebie nawzajem i wspierać. Ale nie będziemy robić "selekcji”. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie, sąsiedzkiej przyjaźni i szacunku do wyznawanych wartości - komentował Kwiatkowski w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Ile trzeba zapłacić, aby zamieszkać na osiedlu dla katolików? Według strony inwestora ceny wahają się od 539 do 707 tys. zł - różnice wynikają z metrażu budynku oraz przydomowego ogródka. 

RadioZET.pl/Gość Niedzielny