Zamknij

Daniel Obajtek ponownie wybrany na prezesa Orlenu

22.04.2020 20:32
Orlen. Obajtek ponownie wybrany na prezesa spółki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Bez zmian w zarządzie PKN Orlen. Gigantem paliwowym nadal kierował będzie Daniel Obajtek. Jakie wyzwania stoją przed spółką?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak poinformował koncern w komunikacie, Daniel Obajtek został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną kadencję. Ta rozpocznie się na dzień po wygaśnięciu obecnie trwającej wspólnej kadencji, czyli po dniu odbycia się Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2019 rok.

Obajtek jest prezesem zarządu i Dyrektorem Generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 roku. W nowej kadencji prezes będzie kontynuował nadzorowanie fuzji spółki z Lotosem. Przed spółką stoi też wyzwanie związane z zakupem akcji Energi.

Zobacz także

Przejęcie Lotosu jest już na ostatniej prostej. Spółka jest na etapie negocjacji z Komisją Europejską, która ma zgłosić uwagi do planu tej fuzji.  

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić transakcję przejęcia Grupy Lotos. Obecna sytuacja na rynku paliwowo-energetycznym najlepiej pokazuje, że firmy muszą dywersyfikować działalność, ponieważ zwiększa to ich odporność na wahania makroekonomiczne i sytuację geopolityczną – mówił Obajtek.

Zobacz także

O planach takiego przejęcia było głośno już w 2018 roku. Wówczas Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie udziałów w spółce Lotos. W kwietniu 2018 roku w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. W lipcu ubiegłego roku Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Z kolei pod koniec sierpnia 2019 rok podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN ORLEN a Skarbem Państwa i Grupą LOTOS określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Teraz wszystko w rękach Komisji Europejskiej, która podejmie decyzję w sprawie koncentracji.

Zobacz także

To nie wszystkie wyzwania. Końcem 2019 roku Orlen zgłosił przejęcia Energi. Jak ostatnio poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, Skarb Państwa zgodził się sprzedać spółce akcje Energi. Jak wynika z komunikatu ministerstwa, Skarb Państwa złożył zapis na sprzedaż 213 326 316 akcji Energi. Cena za akcję to niecałe 8,35 zł.

Orlen zapewnił w komunikacie, że to korzystna transakcja. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.

Zobacz także

„Dla PKN Orlen to ciekawy portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku, ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe - wskazała płocka spółka.
RadioZET.pl/PAP