Zamknij

PKN Orlen przejmuje Energę. Jest zgoda Komisji Europejskiej

01.04.2020 13:31
Orlen. Energa. Komisja Europejska zgadza się na fuzję
fot. Karolis Kavolelis/Shutterstock (ilustracyjne)

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez PKN Orlen Energi – poinformował płocki koncern. Zgoda komisji jest „bezwarunkowa”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

To kolejna po Lotosie fuzja w wykonaniu PKN Orlen. Chęć przejęcia Energii płocka spółka ogłosiła w grudniu ubiegłego roku.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zobacz także

Jak dodał, połączenie spółek to szansa na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Jak czytamy w komunikacie, Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. 30 procent produkcji spółki pochodzi z odnawialnych źródeł energii – dodaje Orlen.

Dla PKN Orlen to ciekawy portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku, ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe - wskazał płocki koncern.

RadioZET.pl/PAP