Zamknij

Podwyżki w Polska Press? Obajtek spotkał się ze związkowcami

22.06.2021 07:17
Podwyżki w Polska Press
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Polska Press, prywatny właściciel większości mediów lokalnych w Polsce, w rękach Orlenu. Obajtek wprowadza w spółce nowe porządki, a związkowcy negocjują podwyżki.

Orlen ruszył z zakupem Polska Press, grupy medialnej, która posiada 20 dzienników regionalnych i prawie 150 tygodników. W spółce już zmienił się zarząd, ruszyły zwolnienia, zaś Orlen wprowadził nowe porządki.

Pracownicy, który zostali w redakcjach kierowanych niebawem przez Orlen, oczekują poprawy warunków zatrudnienia. Związkowcy rozmawiali na ten temat z prezesem naftowego giganta Danielem Obajtkiem.

Orlen przejmuje Polska Press. Pracownicy z podwyżkami?

Przejęcie mediów lokalnych przez państwową spółkę niesie za sobą wiele konsekwencji społecznych i gospodarczych. Mówili o nich w rozmowie z redakcją RadioZET.pl eksperci do spraw rynku medialnego. Z jednej strony uzasadniona wydaje się obawa o rzetelność tytułów prasowych wydawanych przez państwową spółkę, z drugiej strony jest nadzieja na poprawę warunków pracy dziennikarzy. Wielu z nich wciąż pracuje na śmieciówkach z pensją poniżej przeciętnej.

Warunki finansowe pracy w lokalnych mediach wydawanych przez spółkę Skarbu Państwa były tematem rozmów jej prezesa Daniela Obajtka ze związkowcami z Polska Press. Jedno jest pewne: będą podwyżki, ale nie dla wszystkich.

Plan podniesienia pensji ma objąć 70 proc. pracowników, których płace wzrosną już od  lipca 2021 roku. Wielkość podwyżek będzie zróżnicowana, w zależności od poziomu otrzymywanego wynagrodzenia.  Ponadto wszyscy pracownicy dostaną w tym roku kartę zakupową Orlen oraz zostaną objęci benefitami.

Jak podała spółka w komunikacie „skala podwyżek została pozytywnie przyjęta przez stronę związkową".

Polska Press ma duży potencjał, który chcemy w pełni wykorzystać, tworząc silną grupę medialną, generującą zyski, ale trafiającą w potrzeby lokalnych społeczności 

Daniel Obajtek

Prezes zapewnił, że spółka zadba o poprawę warunków pracy oraz wzrost jakości wydawanych gazet.

RadioZET.pl/PAP