Zamknij

Orlen przejmuje PGNiG. Wniosek trafił już do UOKiK

11.05.2021 08:23
Orlen przejmuje kolejną spółkę
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East news

Naftowy gigant rozrasta się. Po Grupie Lotos Orlen chce przejąć także PGNiG. Wniosek w tej sprawie trafił już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Orlen rozrasta się. Państwowa spółka rozpoczęła już procedurę przejęcia Grupy Lotos, teraz czas na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Wniosek w sprawie fuzji trafił już do UOKiK. Celem naftowego giganta jest budowa koncernu multienergetycznego, którego działalność ma przyspieszyć zieloną transformację Polski.

Orlen przejmuje kolejne spółki

PKN Orlen złożył w poniedziałek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie koncentracji poprzez przejęcie PGNiG. Cel? Pod skrzydłami Orlenu ma powstać gigant multienergetyczny, czyli Orlen, Lotos, Energa i PGNiG w jednym koncernie.

Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną 

Daniel Obajtek, prezes Orlenu

Cytowany w komunikacie spółki prezes Obajtek dodał, że „tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii”. Spółka chce zaangażować się w zieloną transformację w Polsce. Multikoncern ma wykorzystywać różne źródła energii, zaś po przejęciu PGNiG – także gaz ziemny.

- Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować –  dodał Daniel Obajtek.

Przejęcie PGNiG przez Orlen nie jest zaskoczeniem dla rynku. W lipcu minionego roku gigant podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny w sprawie tej fuzji.

„Stworzenie zintegrowanej Grupy umożliwiłoby pełne wykorzystanie i rozwój kompetencji pracowników. Obecnie na rynku odczuwalny jest deficyt pracowników, szczególnie w branży produkcyjnej. W wyniku konsolidacji łączne zatrudnienie wyniosłoby ponad 60 tys. osób” – dodała spółka w komunikacie.

RadioZET.pl/Orlen