Zamknij

Wielka fuzja na rynku paliwowym. Jest porozumienie

27.08.2019 18:55
Orlen przejmuje Lotos. Jest porozumienie ze Skarbem Państwa
fot. East News/KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Lotos oficjalnie zaakceptował, że zostanie przejęty przez PKN Orlen. Jest porozumienie koncernów ze Skarbem Państwa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Lotos, PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa

poinformował w komunikacie PKN Orlen.

Jak poinformowano w komunikacie, transakcja ma skutkować przejęciem przez Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS.

 Dodano, że porozumienie nie jest wiążące, "ani nie kreuje jakichkolwiek zobowiązań dla Skarbu Państwa, Spółki ani dla Grupy LOTOS odnośnie realizacji Transakcji, lecz jedynie określa ich wspólne rozumienie przewidywanego kształtu Transakcji i dalszej współpracy przy jej realizacji".

Zobacz także

Historia przejęcia na rynku paliwowym zaczęła się w lutym 2018 roku. Wtedy spółki podpisały list intencyjny ze Skarbem Państwa.

To właśnie Skarb Państwa posiada w gdańskiej spółce LOTOS 53,19 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Zobacz także

Sprawą szybko zainteresowała się Komisja Europejska. Pojawiło się podejrzenie, że taka fuzja może ograniczyć konkurencję na rynku paliwowym. W lipcu 2019 roku PKN Orlen złożył wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos.

Jak informuje PAP, w pierwszym etapie Orlen planuje nabyć 32,99 procent akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Lotosu.

RadioZET.pl/PAP