Zamknij

Orlen przejmie Energę. Jest zgoda Skarbu Państwa

20.04.2020 12:41
Orlen przejmuje Energę. Jest zgoda Skarbu Państwa
fot. Piotr Mecik/East News

Przejęcie Energi przez Orlen coraz bliżej. Skarb Państwa zgodził się sprzedać Orlenowi akcje tej spółki – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Planowane od ubiegłego roku przejęcie spółki Energa przez Orlen coraz bliżej. Skarb Państwa odpowiedział na wezwanie PKN Orlen i zgodził się sprzedać koncernowi swoje akcje Energi za 1,781 mld zł - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak wynika z komunikatu ministerstwa, Skarb Państwa złożył zapis na sprzedaż 213 326 316 akcji Energi. Cena za akcję to niecałe 8,35 zł.

Zobacz także

Orlen ogłosił chęć zakupu tej spółki już w grudniu 2019 roku. Gigant paliwowy uzyskał na takie przejęcie zgodę Komisji Europejskiej, która potwierdziła, że fuzja nie naruszy zasad rynkowej konkurencji. Następnie doszło do porozumienia ze Skarbem Państwa.

Jak napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek, w porozumieniu tym Orlen zadeklarował „kontynuację strategicznych inwestycji gdańskiej grupy i utrzymanie polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek".

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z OZE, co stanowi najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów.

RadioZET.pl/PAP