Zamknij

Orlen przejął Lotos. Sprzeczka Daniela Obajtka z politykami PO

16.07.2020 15:04
Orlen przejął Lotos. Sprzeczka prezesa Daniela Obajtka z politykami PO
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Politycy PO i władze Gdańska na konferencji prasowej krytykowały przejęcie Lotosu przez Orlen. Niespodziewanie na spotkaniu pojawił się Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, i wdał się w dyskusję z przeciwnikami planów jego koncernu.

Orlen otrzymał we wtorek zgodę Komisji Europejskiej na fuzję z Lotosem. Bruksela jednak postawiła warunki m.in. sprzedaż konkurencji 80 proc. stacji paliw Lotosu. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i pomorscy samorządowcy zorganizowali w środę briefing prasowy w związku z decyzją KE ws. warunkowej zgody na połączenie PKN Orlen z Lotosem.

- To jest zniszczenie dorobku Lotosu osłaniane hasłem, że buduje się europejski champion. To jest bzdura, bo nawet bez wykastrowanego Lotosu, ta grupa byłaby dwukrotnie mniejsza, niż najmniejszy koncern Statoil, który aspiruje do miana europejskiego championa. (...) Chodziło o budowanie państwowego monopolu - mówił europoseł KO Janusz Lewandowski.

Prezes Orlenu kontra politycy PO w sprawie Lotosu

Jego zdaniem zgoda na fuzję, to rozbiór Lotosu, który praktycznie traci sieć stacji benzynowych i inne aktywa. - Na których ma być wychowany konkurent raczej zagraniczny - stwierdził Lewandowski. Jego zdaniem operacja nie ma ekonomicznego sensu.

Zobacz także

Według posła KO Tadeusza Aziewicza, rozbiór Lotosu jest uderzeniem w przyszłość Pomorza, ale także w całość polskiej gospodarki.

Komisja Europejska nakładając określone warunki w pełni potwierdziła, że ta fuzja jest groźna dla konkurencyjnego rynku i interesów konsumentów paliw. Narzuciła warunki. Są to warunki drakońskie, które prowadzą w ogromnym stopniu do rozbioru Lotosu i efektem będzie budowa konkurenta

Tadeusz Aziewicz

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz dodała, że przyjęcie warunków KE oznacza, że logo Lotosu z budynku można już zdjąć.

Znak jest tylko symbolem potężnej grupy, która bardzo konsekwentnie była tutaj budowana na Pomorzu. Grupy, która nie tylko jest kompletnym przedsiębiorstwem, bo od wydobycia, poprzez przetwarzanie, poprzez sprzedaż zarówno hurtową, jak i detaliczną, przynosi bardzo dużo zysków, nie tylko do budżetu Gdańska, nie tylko do budżetu województwa pomorskiego, ale do do budżetu nas wszystkich, Polek i Polaków

Aleksandra Dulkiewicz

Podkreślała, że udziały Skarbu Państwa w Lotosie i Enerdze wynoszą ponad 50 proc. Zdaniem posłów opozycji, zgoda na warunki KE, to rzeczywiste "wykastrowanie Lotosu".

Niespodziewanie podczas briefingu polityków opozycji na parkingu przed siedzibą Lotosu pojawił się prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który zabrał głos po politykach opozycji.

Zobacz także

- Dla mnie to są niesamowite herezje, aż po prostu szkoda tego słuchać. Po pierwsze sprawa Energii, ta Energa jest tu i płaci podatki. Jest bardzo mocno reformowana. (...) Wszystkie podatki trafiają do budżetu Gdańska. Nie ma do tej pory jakiegokolwiek sygnału, żeby te podatki nie wracały - powiedział Obajtek.

Według prezesa PKN Orlen, Energa dzięki przejęciu przez Orlen dostała odpowiedni potencjał do dalszych inwestycji.

Państwa mentor w 2011 roku na konferencji prasowej, (...) premier Rzeczpospolitej (Donald Tusk - przyp. red.), użył stwierdzenia, że Lotos może być nawet Rosjanom sprzedany. Nie widziałem waszych konferencji i protestów politycznych w tym zakresie

Daniel Obajtek

Jednocześnie zaznaczył, że np. Lotos Terminale, czy Czechowice Dziedzice jedynie zmienią właściciela, ale podatki będą płacić w tym samym miejscu. Podkreślił, że firma nie jest zamykana.

- My nie sprzedajemy całej rafinerii (...) My wydzielamy tę rafinerię (...) Będziemy pełnym operatorem tej rafinerii - mówił Obajtek. Według niego, obawy lokalnych polityków związane z fuzją są nieuzasadnione. 

RadioZET.pl