Zamknij

Orlen przejął Energę. "Dobry interes dla państwa"

28.04.2020 08:29
Orlen przejął Energę. Co oznacza fuzja państwowych spółek?
fot. PKN Orlen

PKN Orlen przejął firmę energetyczną Energa. W ocenie Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, fuzja to "dobry interes dla państwa". 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, przejęcie Energii przez Orlen wzmacnia interes gospodarczy kraju poprzez budowę dużych podmiotów, które będą mogły lepiej konkurować z zagranicznymi koncernami, zdobywać nowe rynki.

Przypomniał, że Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie innej spółki energetycznej - Lotosu, przez płocki koncern naftowy.

Zobacz także

Sasin przyznał, że negocjacje ws. sprzedaży Energi Orlenowi nie był łatwy. Wskazał, że koncern z Płocka zaproponował na początku 7 zł za akcję Energi. Skończyło się na 8,35 zł.
- Z punku widzenia Skarbu Państwa to dobry interes - ocenił wicepremier.

Według Sasina, transakcja, która ma zamknąć się do końca kwietnia, to dla Energi "drugie życie". Uspokajał też, że przejęcie spółki przez Orlen nie oznacza, że Energa znika, szczególnie z wybrzeża. Będzie częścią dużej grupy kapitałowej - zaznaczył.

- Tu będzie odprowadzać podatki, firma zachowa zasoby kadrowe (...), niezbędne dla firmy zatrudnienie zostanie utrzymane - powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że przejęcie Energi przez Orlen "nie jest ostatnim słowem", jakie powiedział płocki koncern.

Jak będzie wyglądał nowy Orlen z Energą?

- Budujemy silny koncern multienergetyczny. Będzie w Polsce inwestor, którego stać będzie na miliardowe inwestycje - zapowiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zobacz także

Dodał, że takie koncerny są odporne na zawirowania gospodarcze, jak np. te związane z pandemią koronawirusa. Prezes Orlen powiedział, że połączenie firm pozwoli realizować transformację energetyczną, co jest potrzebne obu spółkom.

Zdaniem Obajtka Orlen "zapina pewien proces inwestycji", a w efekcie - po dołączeniu do Grupy Lotosu "powstanie coraz większy podmiot, którego będzie stać na inwestycje rzędu miliardów złotych".

Prezes Orlenu dodał, że biznes rafineryjny za kilkanaście lat będzie biznesem schyłkowym, a po planowanych połączeniach powstanie spółka, która będzie mogła pozwolić na inwestowanie miliardów zł, również w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, w tym farmy offshore.

Prezes Orlenu powiedział, że przejęcie Energii nie oznacza, że spółka znika z Pomorza, tylko że zyskała inwestora, który ma środki m.in. na dokonanie transformacji energetycznej.

Obajtek dodał, że w ciągu 2 miesięcy przedstawi plan, jak uzyskać najwyższy poziom synergii podczas przejmowania Energi przez Orlen, a w rok zostanie wprowadzony w życie.

Zobacz także

Co dalej z Elektrownią Ostrołęka?

Prezes Obajtek odniósł się również do projektu rozbudowy Elektrowni Ostrołęka (woj. mazowieckie). 

Ostrołęka C miała być 1000 MW blokiem na węgiel kamienny, budowanym wspólnie przez Energię i Eneę. Projekt w lutym 2020 r. został zawieszony.

Na pewno będzie ona realizowana. A jak - odpowiedź będzie w ciągu miesiąca

Daniel Obajtek

Zaznaczył, że Orlen pracuje nad dostosowaniem inwestycji Energi do własnej strategii. Zaznaczył, że szereg z nich na pewno będzie realizowanych.

Wymienił tu projekty elektrowni gazowych w Grudziądzu czy w Gdańsku. Jak przypomniał, PKN Orlen chce inwestować w morską energetykę wiatrową, którą takie źródła uzupełniają jako regulacyjne.

Zobacz także

Orlen przejmuje Energę

W grudniu 2019 r. Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich 414 mln 67 tys. 114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę. W marcu podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia 2020 roku terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu, powołując się na „uzasadnione okoliczności”.

1 kwietnia zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska, oceniając, że nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji.

15 kwietnia Orlen podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję, oferowaną w wezwaniu. 20 kwietnia Skarb Państwa zgodził się sprzedać swoje akcje po wyższej cenie.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa ma 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych. Od grudnia 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Orlen podkreślał, że Energa ma ponad 50 aktywów produkujących energię ze źródeł odnawialnych, jak elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Z OZE pochodzi ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP