Zamknij

Ruch zostanie kupiony przez Orlen? Jasna deklaracja prezesa Obajtka

Piotr Drabik
11.04.2019 14:32
Orlen planuje kupić Ruch. Koncern paliwowy ogłosił swoje plany
fot. Mateusz_Szymanski/Shutterstock (ilustracyjne)

Paliwowy gigant Orlen złożył w czwartek ofertę finansowania Ruchu. Daniel Obajtek, prezes państwowej spółki, poinformował, że koncern chce przejąć 100 proc. akcji sprzedawcy prasy i właściciela setek kiosków w całej Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Złożyliśmy dziś ofertę finansowania Ruch, z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki. Badanie due dilligence wskazało synergie pomiędzy modelem biznesowym Ruchu, bazującym na kolportażu prasy, a segmentem detalicznym PKN ORLEN. Finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli” – napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zobacz także

Niedawno prezes informował, że PKN Orlen mógłby kupić Ruch, jeśli wyniki prowadzonych analiz będą pozytywne.

– Jeśli ze wszystkich analiz wyjdzie, że opłaca nam się kupić Ruch, to go kupimy. Podchodzimy do tego biznesowo. Ruch działający w branży FMCG mógłby uzupełnić nasze aktywa choćby w obszarze detalu. Czasami łatwiej jest kupić pewne elementy biznesu niż samemu budować je od zera – mówił.

Sieć własna Ruchu składa się z 1800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości około 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Ruch ma 13 centrów logistycznych i jeden magazyn centralny.

Zobacz także

Dlaczego Ruch bankrutuje?

Ruch nie był w stanie spłacać zadłużenia – zaległości względem wierzycieli sięgały 160 mln zł. Na początku kwietnia informowano, że Orlen zakończył badanie sytuacji finansowej Ruchu i zgłosił gotowość przejęcia firmy. Jeden ze scenariuszy zakładał, że mniejszościowym udziałowcem mógł być Alior Bank.  

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i zarazem jeden z największych w tym segmencie w Europie.

Według opublikowanego ostatnio „Sprawozdania na temat informacji niefinansowych Grupy Orlen i PKN Orlen za rok 2018” w grupie kapitałowej koncernu stan zatrudnienia wynosi ponad 21,2 tys., a w samym koncernie ponad 5,2 tys. osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD