Zamknij

Orlen chwali się wynikami. Ile zarobił państwowy gigant?

29.04.2021 13:13
Orlen chwali się wynikami. Ile zarobił państwowy gigant?
fot. East News

Orlen to spółka odporna na pandemię i kryzys wizerunkowy prezesa. Naftowy gigant pochwalił się wynikami.

Orlen nie może narzekać na pierwszy kwartał roku. Afera wizerunkowa wokół prezesa spółki Daniela Obajtka nie przeszkodziła ekspansji naftowego giganta.

Państwowa spółka przedstawiła wyliczenia, ile wydała i ile zyskała w pierwszych miesiącach roku.

Orlen odporny na kryzys i aferę Obajtka

Po pierwszym kwartale Orlen odnotował 1,88 mld zł zysku na czysto. Przychody spółki wyniosły 24,6 mld zł.

Przychody wyniosły 24,6 mld zł, mimo niższego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przerobu ropy, spadku sprzedaży i niższej konsumpcji paliw spowodowanej pandemią” – czytamy w komunikacie.

Spółka podzieliła się wpływami ze Skarbem Państwa i opłaciła podatek w kwocie 289 mln zł. Po odliczeniu daniny, pierwszy trzy miesiące roku przyniosły zysk równy 1,882 mld zł.

Zysk operacyjny spółki przed potrąceniem kosztów związanych z odsetkami od zaciągniętych kredytów, amortyzacji środków trwałych i podatkiem dochodowym, czy zysk EBITDA wyniósł 2,4 mld zł.

Bardzo dobre wyniki finansowe, wypracowane przez Grupę ORLEN w wyjątkowo trudnym otoczeniu rynkowym, potwierdzają zasadność przyjętych kierunków działania. Jednocześnie dzięki bezpiecznemu zarządzaniu finansami sprawnie funkcjonujemy i z powodzeniem realizujemy ambitne inwestycje rozwojowe 

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN

Cytowany w komunikacie spółki prezes Orlenu dodał, że „grupa Orlen jest silna, coraz bardziej odporna na zawirowania makroekonomiczne i dobrze przygotowana na strategiczne wyzwanie, jakim jest budowa koncernu multienergetycznego”. To właśnie pod skrzydłami Orlenu ma powstać gigant multienergetyczny, czyli Orlen, Lotos, Energa i PGNiG w jednym koncernie.

W komunikacie giełdowym dodano, że suma aktywów grupy na dzień 31 marca 2021 roku wyniosła 92 mld 39 mln zł i była wyższa o 8 mld 3 mln zł w porównaniu ze stanem z dnia 31 grudnia 2020 roku.

RadiOZET.pl/PAP/mat.pras