Zamknij

Orlen musi sprzedać prawie 400 stacji paliw Lotosu

15.07.2020 07:49
Orlen musi sprzedać prawie 400 stacji paliw Lotosu. Co to oznacza dla kierowców?
fot. Karolis Kavolelis/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 389 stacji należących obecnie do Lotosu musi zostać sprzedanych, aby ostatecznie doszło do fuzji koncernu z Orlenem. Co to oznacza dla kierowców?

Orlen otrzymał we wtorek zgodę Komisji Europejskiej na wchłonięcie innego giganta paliwowego Lotosu. W ten sposób ma powstać multienergetyczny koncern, który poza tymi dwoma podmiotami będzie jeszcze skupiał dostawcę prądu Energę oraz gazowy koncern PGNiG

Jeden z warunków, jakie postawiła KE w sprawie fuzji, jest sprzedaż około 80 proc. stacji benzynowych należących do Lotosu. Jak podał portal Money.pl, to około 5 proc. wszystkich stacji paliw w Polsce.

Lotos i Orlen sprzeda setki stacji paliw

Lotos pod koniec marca tego roku posiadał 505 stacji paliw pod własnym szyldem. To niecałe 7 proc. udziału w całym rynku. W procesie połączenia z Orlenem nowych właścicieli musi znaleźć 389 stacji Lotosu.

Zobacz także

Jakub Bogucki, analityk z portalu e-petrol.pl, w rozmowie z Money.pl podkreślił, że może znaleźć się wiele potencjalnych kupców na setki stacji Lotosu.

W grę wchodzi niebagatelna liczba. Jak to zostanie przeprowadzone, czy drogą sprzedaży, czy np. wymiany na stacje w innych krajach, to dopiero pokaże, kto stanie się beneficjentem takiej zmiany na rynku krajowym. Myślę, że zarówno operatorzy zagraniczni, jak i krajowi mogliby chętnie powalczyć o obiekty Lotosu

Jakub Bogucki

Czy to oznacza perspektywę zmiany cen paliw dla kierowców? Zdaniem Urszuli Cieślak z firmy BM Reflex niekoniecznie. 

Zobacz także

- I dziś, i po fuzji część paliwa do kraju będzie trafiała z importu. Element pewnej konkurencyjności zostanie zatem zachowany. Natomiast to jak kształtują się ceny, zależy zawsze od największego gracza na rynku - tłumaczyła Cieślak w rozmowie z Money.pl.

Orlen po dokończeniu fuzji z Lotosem, zwiększy swój udział w rynku stacji paliw z 24 do 26 proc. Sprzedaż stacji to nie jedyne warunki postawione przez KE. Orlen musi również sprzedać dwa zakłady produkcyjne bitumu w Polsce wraz z zapewnieniem nowemu właścicielowi dostaw do 500 tys. ton tego surowca rocznie.

RadioZET.pl/Money.pl