Zamknij

Orlen idzie na wojnę z Żabką. Koncern rusza z siecią sklepów

23.06.2021 10:02
stacja Orlen
fot. materiały prasowe

Pierwszy sklep Orlen w ruchu zacznie przyjmować klientów w Warszawie w środę 23 czerwca 2021. W całej Polsce ma powstać 900 placówek serwujących między innymi znane ze stacji paliw hot dogi i kawę. 

Orlen stawia na dywersyfikację przychodów. Koncern petrochemiczny musi się zmienić, żeby przetrwać. Transformacja energetyczna i obniżanie emisji gazów cieplarnianych oznacza między innymi zwrot w kierunku aut elektrycznych; za kilkanaście lat popyt na paliwo będzie tylko cieniem dzisiejszego zapotrzebowania.

Jedną z branż, w której chce zakotwiczyć się Orlen, jest handel detaliczny. Gigant przejął kolportera prasy Ruch, a wraz z nim należące do sieci lokalizacje. Część z nich posłuży jako baza startowa sieci Orlen w ruchu, mającej oferować gazety, czasopisma, podstawowe produkty spożywcze oraz przekąski oferowane kierowcom na stacjach paliw.

Orlen w ruchu. PKN startuje z konkurencją dla Żabki

Plany Orlenu są ambitne. Sieć Orlen w ruchu ma za 5 lat składać się z 900 placówek. Do końca 2021 roku uruchomionych ma zostać 40 sklepów.

Według założeń, będą one liczyć 20 lub 60-70 metrów kwadratowych. PKN zamierza umieszczać sklepy na dworcach i w ciągach komunikacyjnych, a także stawiać sklepy wolnostojące. Placówki mają początkowo powstawać głównie w centrach miast i miasteczek.

Pierwszy Orlen w ruchu został zlokalizowany w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 26. To lokalizacja, w której jeszcze przed przejęciem Ruch otworzył sklep spożywczy Superac. Z informacji money.pl wynika, że po stolicy sieć trafi w pierwszej kolejności do Katowic, Bydgoszczy i Wrocławia. Nie wiadomo jeszcze, czy sklepy będą czynne w niedziele - będzie to możliwe, jeśli będą oferować usługę Paczka w Ruchu.

Orlen liczy, że uda mu się nawiązać walkę o klientów z innymi sieciami stawiającymi na relatywnie małe sklepy, takimi jak Żabka, ABC czy Carrefour Express.

Handel detaliczny to nie jedyna nowa branża, w której chce rozwijać się gigant paliwowy. Orlen planuje między innymi własną sieć automatów paczkowych i inwestycje w wytwarzanie wodoru.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/money.pl