Zamknij

Orlen będzie sprzedawał hot-dogi w kioskach RUCH-u

03.11.2020 14:25
sklep na stacji PKN Orlen
fot. materiały prasowe PKN Orlen

„Kultowe hot-dogi Orlenu” można będzie niedługo kupić w lokalach RUCH-u. Polski Koncern Naftowy dostał zielone światło na przejęcie dystrybutora prasy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

PKN Orlen przejmie RUCH jeszcze przed końcem 2020 roku, a jednym z owoców tej transakcji ma być ekspansja hot-dogów poza stacje paliw. Koncern postawił z sukcesem na dywersyfikację przychodów: sprzedaż detaliczna stanowi pokaźny wkład w wynik finansowy spółki.

Sąd potwierdził wykonanie postępowania układowego z wierzycielami RUCH-u, co było ostatnim warunkiem przejęcia spółki przez PKN Orlen. Zgodę na transakcję jeszcze w czerwcu 2020 roku wydał UOKiK.

Orlen stawia na gastronomię. RUCH będzie sprzedawać hot-dogi

PKN Orlen stanie się większościowym udziałowcem RUCH-u, obejmując 65 procent akcji. Mniejszościowy pakiet przejmą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Ten ostatni zobowiązał się do umorzenia RUCH-owi wierzytelności w wysokości 87,5 mln zł.

Zobacz także

Pod nowymi rządami realizowany ma być Plan Restrukturyzacji RUCH-u, według którego spółka ma skoncentrować się na „nowoczesnej sprzedaży FMCG” oraz „rozwoju usług kurierskich”.

PKN Orlen, dziś gospodarczy gigant, musi liczyć się z czekającymi go w przyszłości problemami. Walka z katastrofą klimatyczną i redukcja emisji gazów cieplarnianych oznacza, że zapotrzebowanie na paliwa będzie w przyszłości sukcesywnie maleć. Koncern szuka więc nowego modelu biznesowego. Według przedstawionego już kilka lat temu planu zaangażowanie się w sprzedaż detaliczną jest częścią strategii rozwoju spółki.

Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw. Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki Ruch. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Koncern podkreślił, że przeprowadzone analizy rynkowe wskazały na „potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki RUCH”.

PKN Orlen ogłosił chęć przejęcia RUCH-u w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu między innymi opracowano, przyjęto i zatwierdzono układy restrukturyzacyjne. Dystrybutor prasy w ostatnich latach notował wielomilionowe straty na działalności operacyjnej.

RadioZET.pl/PAP