Zamknij

Gdzie i kiedy tankować? Wiemy, które stacje są najchętniej odwiedzane

Katarzyna Witwicka
30.08.2019 10:15
Orlen, Lotos czy Shell? Kiedy i na której stacji paliw tankować
fot. Shutterstock/ Pavel Kubarkov (ilustracyjne)

Polacy tankują średnio raz w miesiącu. Najlepiej wybrać się na stację  w niedziele. W piątki, czwartki i środy jest najgorzej – wynika z badania MondayNews.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

3,5 tysiąca stacji paliw, 600 tysięcy konsumentów i 5 milionów wizyt. Oto wnioski z badania ruchu na stacjach benzynowych.

Które stacje paliw są najbardziej oblegane?

Konsumenci stawiają na Orlen. Na tej stacji odnotowano największy ruch. Tuż za liderem są stacje BP, Shell oraz Circle K.

Orlen i Lotos najlepiej mają się na Mazowszu. Ze stacji BP i Shell klienci najchętniej korzystają na Śląsku. Zdaniem Adama Grochowskiego lider wyprzedza inne województwa ze względu na szczególny rodzaj aglomeracji, pozbawiony ścisłego centrum.

Zobacz także

Komunikacja miejska nie jest tam aż tak dobrze rozwinięta, jak np. w Warszawie. Wielu mieszkańców codziennie pokonuje duże odległości, jadąc samochodem do pracy czy na uczelnię. To zwiększa częstotliwość wizyt na stacjach paliw.

W jakich godzinach najlepiej tankować?

Stacje najbardziej zatłoczone są w godzinach od 14 do 16.

Dr Jakub Bogucki, Analityk Rynku Paliw z portalu e-petrol.pl, tłumaczy, że o tej porze dnia większość młodych osób wraca z pracy lub z uczelni i w drodze do domu jedzie na stację. Przy okazji tankowania samochodu można zrobić niezbędne zakupy, a także szybko zjeść ciepły posiłek. Dzięki temu niektórzy zyskują poczucie zaoszczędzonego czasu.

Zobacz także

Najczęściej tankuje się na Mazowszu i na Śląsku.

W tych częściach Polski mieszka najwięcej osób, co w bezpośredni sposób przekłada się na ruch na stacjach paliw. Ponadto występuje tam najlepiej rozbudowana infrastruktura drogowa, przez co mieszkańcy dość często podróżują samochodami.

Jeśli chcemy uniknąć kolejek, lepiej nie tankować w środy, czwartki i piątki. Wtedy odnotowani największy ruch. Jak wynika z badania, Polacy przeważnie tankują przed weekendowymi wyjazdami, chcąc uniknąć konieczności tankowania na przykład na autostradach, gdzie benzyna może być droga.  

 

RadioZET.pl/MondayNews