Zamknij

Orlen, Lotos, Energa i PGNiG. Koncern ma zarabiać 200 mld zł rocznie

06.08.2020 12:08
Orlen, Lotos, Energa i PGNiG. Oto szczegóły największej fuzji na rynku
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News

Fuzja czterech spółek pod przewodnictwem Orlenu ma przynieść powstającemu na rynku energetycznym koncernowi gigantyczne zyski. Oto szczegóły tej inwestycji.

- Chcemy być mocnym graczem w Europie. Docelowo będziemy mieć ponad 200 mld zł przychodów rocznie – mówił w rozmowie z PAP Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Pod skrzydłami tej spółki ma powstać gigant multienergetyczny, czyli Orlen, Lotos, Energa i PGNiG w jednym koncernie.

Koncern multienergetyczny, czyli fuzja Orlenu z Energą, Lotosem i PGNiG

Prezes Daniel Obajtek w rozmowie z PAP zdradził szczegóły największej na rynku energetycznym inwestycji. Orlen w multikoncernie po przejęciach Energi, Lotosu i PGNiG chce osiągać przychody powyżej 200 mld zł rocznie. Koncern ma być oparty na ropie, gazie, petrochemii i energetyce.

Zobacz także

- Chcemy być mocnym graczem w Europie. Docelowo będziemy mieć ponad 200 mld zł przychodów rocznie, a to jest dla porównania podobny poziom jak w przypadku hiszpańskiego Repsola, którego znaczenie i pozycja w Europie są dużo większe niż nasze. To da nam już bardzo mocną pozycję w naszym regionie, gdyż dla przykładu austriacki OMV ma 100 mld zł, a węgierski MOL 70 mld zł przychodów – powiedział w rozmowie z PAP Biznes prezes Daniel Obajtek.

Zobacz także

Obajtek skomentował, że działalność w tej branży nie jest łatwa ze względu na poziom obciążeń regulacyjnych. Wskazuje też na prognozy, zgodnie z którymi zużycie ropy w najbliższych dekadach spadnie na rzecz paliw alternatywnych. Stąd pomysł na „multienergetyczną” fuzję spółek.

Potrzebujemy nowoczesnej petrochemii, alternatywnych paliw, nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii. To się zamyka w jednym koncernie, który wtedy ma zdecydowany potencjał do wdrażania nowych technologii. I może realizować kapitałochłonne inwestycje, które wzmacniają jego siłę na rynku. Spółki działając osobno są za słabe, żeby funkcjonować i inwestować w wielu obszarach, dodatkowo dublujemy się w niektórych projektach  

– powiedział Obajtek dla PAP

Orlen pod koniec kwietnia zakończył przejęcie 80 proc. akcji Energi. Fuzja z Lotosem i PGNiG musi jeszcze poczekać. Warunkową zgodę na przejęcie Lotosu wyraziła już  Komisja Europejska, z kolei w sprawie PGNiG spółka przygotowała wniosek prenotyfikacyjny.

Zobacz także

Obajtek ocenia, że proces łączenia i tworzenia docelowej grupy kapitałowej zostanie zakończony w ciągu półtora roku. Nie zdradza natomiast szczegółów dotyczących sposobu sfinansowania przejęć Lotosu i PGNiG.

RadioZET.pl/PAP