Zamknij

Orlen, Lotos, Energa i PGNiG w jednym koncernie

14.07.2020 13:42
Orlen, Lotos, Energa i PGNiG w jednym koncernie
fot. PAP/Radek Pietruszka

Powstanie polski multienergetyczny koncern od skrzydłami Orlenu. Komisja Europejska dała zielona światło na fuzję Lotosu z Orlenem. Polski rząd w jedną grupę chce również włączyć koncern gazowy PGNiG.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

- Ten proces był bardzo trudny. To jest największa w tym regionie o tak wysokiej koncentracji i dlatego ten proces nie był łatwy dla nas do przeprowadzenia - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Orlen przejmuje Lotos i PGNiG

Obajtek powiedział, że fuzja była konieczna do przeprowadzenia dla dobra Orlenu, Lotosu i polskiej gospodarki. - Nie ma miejsca w Polsce na dwa takie koncerny, musimy się bardzo szybko rozwijać i inwestować, nie możemy się dublować w inwestycjach - dodał szef Orlenu.

Zobacz także

Poinformowano również o poszerzeniu powstającego koncernu multienergetycznego. "W dniu 14 lipca 2020 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo" - napisano w komunikacie.

Dodano, że podpisując list intencyjny, PKN Orlen oraz Skarb Państwa potwierdziły, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił Orlen jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG.

Podkreślono, że Orlen i Skarb Państwa “zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji”. "Na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Szef płockiego koncernu podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że oczekiwania, warunki Komisji Europejskiej dot. przejęcia Lotosu przez Orlen były na początku zdecydowanie większe niż te ostatecznie wynegocjowane.

KE nawet żądała oddania nie tylko jednej, ale nawet dwóch rafinerii (...) Nie mogliśmy się na toz godzić, dlatego to były ciężkie negocjacje, bo ten proces musi się zapinać biznesowo

Daniel Obajtek

Szef Orlenu zapewnił, że projekt będzie się spinał biznesowo m.in. przez to, że po fuzji będzie można osiągać bardzo duże oszczędności przy zakupie ropy. Pozwoli on też rozwijać się Orlenowi. - Lotos sam w sobie na dłuższą perspektywę nie ma szansy bytu - zaznaczył prezes Orlenu. 

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas konferencji prasowej, że proces ten jest jednym z ważniejszych procesów dla kształtu polskiej gospodarki.

Przed nami dekady inwestycji w nowe technologie, w transformację energetyczną, której powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia tak skomplikowanego procesu gospodarczego niezbędna jest odpowiednia siła kapitałowa, niezbędne są możliwości, które pojawiają się wraz ze skalą

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Zdaniem Morawieckiego, poprzez tego typu fuzje tworzy się możliwości wygenerowania dodatkowych synergii.

To, co tutaj ma miejsce, to jest przełomowy proces, który zwiększa efektywność funkcjonowania całej wielkiej polskiej grupy energetycznej Orlen

Mateusz Morawiecki

Zapewnił, że miejsca pracy, które są związane dziś z Lotosem, pozostaną. Jak mówił Morawiecki, jest nawet plan zwiększenia zatrudnienia w najbardziej zaawansowanych technicznie segmentach. Wcześniej Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie jednego z głównych dostawców prądu w Polsce - Energii - przez Orlen 

RadioZET.pl/PAP