Zamknij

Organizatorzy wycieczek i pośrednicy toną w długach. Jak wybrać rzetelne biuro podróży?

21.07.2021 18:37
Organizatorzy wycieczek i pośrednicy toną w długach. Jak wybrać rzetelne biuro podróży?
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EastNews

Problemy ze spłatą kredytów i bieżących rachunków ma wiele firm organizujących wycieczki. Sprawdzamy, dlaczego warto sprawdzić wcześniej touropertora.

Lockdown zamroził nie tylko szeroko rozumianą gospodarkę, ale spowodował ogromne straty w turystyce. Przez wiele miesięcy nie było możliwości podróżowania, rekreacyjnego poruszania się między destynacjami wakacyjnymi, ani organizowania wyjazdów urlopowych. To wszystko spowodowało, że obecnie trudności ze spłatą kredytów i bieżących rachunków ma co 13. organizator wycieczek i co 11. pośrednik.

Pod koniec czerwca pisaliśmy też o innej branży w sektorze turystyki, która ucierpiała przez koronawirusa. Już 1 mld zł długu ma branża noclegowa. Przyczyniły się do tego głównie nieuregulowane zaległości hoteli, które na początku wakacji sięgały już 947 mln zł.

Organizatorzy wycieczek i pośrednicy toną w długach

Zdanych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że łączne zaległości sektora turystycznego wzrosły w ciągu 14 miesięcy o jedną trzecią. Organizatorzy turystyki, pośrednicy i agenci turystyczni oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, mieli na koniec maja 2021 roku prawie 106,5 mln zł zaległych zobowiązań.

Dłużników przybyło o 5 proc. i jest ich obecnie 947. Eksperci radzą, by przed wakacjami sprawdzać, czy biuro podróży, z którym planuje się wyjazd jest wiarygodne. Mało optymistyczną wizję rynku turystycznego po ponad roku kryzysu pokazuje raport Dun&Bradstreet. Wynika z niego, że w I kw. 2021 roku liczba wykreślonych z KRS działalności gospodarczych z branży turystycznej przeważyła nad liczbą nowo zarejestrowanych firm.

Działalność gospodarczą w zeszłym roku zawiesiło 310 takich firm, czyli blisko 7 proc. wszystkich tego typu przedsiębiorstw w Polsce

Halina Kochalska z BIG InfoMonitor

Dotąd na czasowe zawieszenie funkcjonowania zdecydowało się 10 tys. hoteli. W samym 2020 r. liczba zamkniętych hoteli i obiektów noclegowych sięgnęła 9,5 tys. Problemy mają także biura podróży. W pierwszym kwartale 2021 roku działalność zawiesiło 56 biur podróży. Liczba faktycznych bankructw w hotelarstwie i gastronomii wzrosła o 185 proc. Koronakryzys dotknął też agentów, pośredników, pilotów wycieczek i punkty obsługi turystycznej. Na zawieszenie działalności w 2020 r. łącznie zdecydowało się około 800 takich przedsiębiorstw.
Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, wynika, że zaległości agentów wzrosły z 11,5 mln zł w marcu 2020 r. do 20,6 mln zł w maju 2021 r. W przypadku pilotów wycieczek i przewodników, wzrost wyniósł kilkadziesiąt procent. Z kolei zadłużenie punktów informacji turystycznej podwoiło się. Wśród pośredników turystycznych kłopoty z płaceniem ma co 11. podmiot (9 proc.).

Warto zachować ostrożność przy planowaniu wakacji. Zarówno przy wyborze kierunku, jak i touroperatora. Bankructwo dotyczy nie tylko małych i nieznanych firm; ale także dużych, pozornie dobrze prosperujących. Informacje o organizatorze wyjazdu można weryfikować w różnych źródłach - m.in. pod kątem tego, czy posiada certyfikaty potwierdzające jego wiarygodność (np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, zapewniający o braku zaległości płatniczych), czy należy do Polskiej Izby Turystycznej lub poszukać opinii na jego temat w internecie.

RadioZET.pl/PAP