Zamknij

Orange i nju mobile obniżają ceny połączeń na Białoruś

19.08.2020 10:09
Orange i nju mobile obniżają ceny połączeń na Białoruś
fot. Viktor Tolochko/SPUTNIK Russia/East News (ilustracyjne)

Orange Polska i nju mobile obniżają ceny połączeń z Polski na Białoruś. To reakcja sieci na serię protestów antyrządowych, które od ponad tygodnia trwają w Mińsku i innych białoruskich miastach.

Białoruś od momentu zakończenia wyborów prezydenckich 9 sierpnia jest świadkiem największych od dziesięcioleci protestów politycznych. Praktycznie codziennie odbywają się demonstracje przeciwko prezydentowi kraju Aleksandra Łukaszence, który według oficjalnych wyników zapewnił sobie 6. kadencję.  

Opozycja uznała elekcję za sfałszowaną i wezwała do protestów. Najpierw milicja i inne siły porządkowe brutalnie starły się z przeciwnikami reżimu (w starciach zginęły co najmniej dwie osoby, a setki zostało rannych), a potem władza pozwoliła na organizację spontanicznych demonstracji. 

Orange obniża ceny połączeń na Białoruś

Białorusini mieszkańcy w Polsce zaapelowali do operatorów sieci komórkowych, aby obniżyły swoje stawki za połączenia na Białoruś. Po tym, jak bezpośrednio po wyborach wyłączono w całym kraju internet, telefon i SMS-y były dla wielu jedyną formą komunikacji z bliskimi.

Zobacz także

Jak zaznaczyło Orange, obniżka dotyczy wszystkich połączeń wykonywanych z telefonów komórkowych w Orange Polska i nju mobile na białoruskie numery stacjonarne i komórkowe.

Dla klientów indywidualnych cena zostanie zrównana do stawek, jakie obowiązują dla połączeń do krajów UE, czyli 1 zł za minutę. Stawka dla biznesu także wyniesie 1 zł brutto za minutę. Jak zaznaczyło Orange, w zależności od oferty, oznacza to obniżkę od 40 do 50 proc. w porównaniu do standardowej ceny.

Operator podał, że dla klientów abonamentowych nowe stawki będą obowiązywały od środy 19 sierpnia do środy 2 września. Klienci ofert na kartę będą mogli korzystać z obniżonych stawek od czwartku 20 sierpnia do środy 2 września.

Zobacz także

Orange Polska wyjaśniło, że firma zdecydowała się na obniżki cen połączeń międzynarodowych pod wpływem analizy ruchu w sieci mobilnej, przeprowadzonej w ostatnich dniach.

Połączeń z Polski na Białoruś jest teraz zdecydowanie więcej. Na podstawie bieżącego ruchu można szacować, że w sierpniu będzie on cztery razy większy niż w lipcu. Jednocześnie, w tym czasie ruch pomiędzy krajami w roamingu nie zmienił się - wynika z informacji Orange.

Na obniżenie cen połączeń na Białoruś zdecydował się również litewski operator komórkowy Tele2.

RadioZET.pl/PAP