Zamknij

Uwaga na oszustów. Orange ostrzega: to nie są nasze faktury!

08.10.2019 12:26
Orange ostrzega przed oszustami
fot. Shutterstock/oatawa (ilustracyjne)

Oszuści chcąc wyłudzić pieniądze rozsyłają do klientów Orange fałszywe faktury. Sieć apeluje, by zwracać uwagę na szczegóły, gdyż faktury oszustów są łudząco podobne do dokumentów przesyłanych przez Orange.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Treść maila od oszustów na pozór nie wzbudza podejrzeń. Wskazano w nim dane firmy, kwotę do zapłaty i numer rachunku do wpłaty. Wskazano jednak, że do poprawnego odczytu niezbędne jest otworzenie załącznika, czyli dokumentu w formie pliku doc.

Orange ostrzega przed oszustami
fot. CERT Orange

„Uważajcie na kolejny atak, podszywający się pod faktury Orange Polska! Przestępcy chcą Was przekonać do kliknięcia w podejrzany dokument, mając na tyle tupetu, by w treści maila sugerować... włączenie makr w dokumencie Word!” – alarmuje Orange.

Zgodnie z definicją zasugerowaną przez Microsoft Office, zadaniem makr jest automatyzowanie często wykonywanych zadań, aby zaoszczędzić czas potrzebny na wykonywanie zadań przy użyciu klawiatury i myszy. Niektóre makra stanowią potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Osoba mająca złe intencje, nazywana również hakerem, może dołączyć do pliku szkodliwe makro, aby umieścić wirusa na komputerze użytkownika lub w sieci organizacji.

Zobacz także

Orange dodaje, że o ile forma maila do złudzenia przypomina maile wysyłane przez firmę, o tyle sieć nigdy nie załącza faktur w tym formacie. Zwraca też uwagę na niewłaściwy adres nadawcy maila.

To niejedyne próby oszustwa przy wykorzystaniu największych firm. Już wcześniej ostrzegaliśmy przed telefonami od oszustów, którzy podszywają się pod pracowników banków. W ostatnim czasie także skarbówka informowała o fałszywych mailach od osób podszywających się pod pracowników organu. W wiadomościach oszuści zamieszczali informacje o zaległym podatku, podając fałszywy numer konta.

Zobacz także

RadioZET.pl