Zamknij

Kredyty mieszkaniowe najtańsze w historii. Banki stawiają warunki

10.06.2020 14:09
Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Jakie wymagania mają banki?
fot. Shutterstock/fotodrobik (ilustracyjne)

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe przez co oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest na wyjątkowo niskim poziomie. Kredyty tanieją, a banki zwiększają wymagania.

Kredyty są coraz tańsze za sprawą kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Oprocentowanie kredytów na mieszkanie spadło nawet do 3 procent – wynika z analizy HRE Investmemts.

Choć kredyty są rekordowo tanie, coraz trudniej się o nie ubiegać. Banki zwiększają wymagania i pytają niemalże o wszystko. Stabilna umowa i zarobki, a także dobra historia kredytowa i wkład własny mogą nie wystarczyć.

To dobry czas na kredyt, ale nie każdy go dostanie

Jeśli brać kredyt, to tylko przy tak niskich stopach procentowych. Jest jednak druga strona medalu. W raporcie HRE Investments czytamy, że tylko nieliczni będą mogli dostać gotówkę z banku. Jeszcze na początku 2020 roku większość banków akceptowała wnioski o kredyt przy 10 procentowym wkładzie własnym. Dziś to może być za mało – alarmują eksperci. Banki wprowadziły dodatkowe obostrzenia np. udzielają kredytów dla dotychczasowych klientów banku albo dla osób, które nie posiadają większej liczby zobowiązań.

Zobacz także

Eksperci z HRE Investments wyliczają, które banki akceptują 10 proc. wkład własny. Mowa o Millennium, Aliorze, Credit Agricole, Santanderze czy mBanku. Bank Pekao wymaga już 15 proc. wkładu własnego. „Największe wymagania odnośnie wkładu własnego mają ING i BOŚ. Te instytucje akceptują wnioski z przynajmniej 30-proc. wkładem własnym przy czym w zamian oferują przyzwoite warunki cenowe” – czytamy w analizie.

Analiza zdolności kredytowej
fot. HRE Investments

Eksperci zaznaczają, że banki cenią sobie klientów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W dobie pandemii, choć kredyty są tanie, wymagania są większe. Liczy się stabilna forma zatrudnienia i stałe zarobki. HRE Investments zaznacza też, że choć oprocentowanie jest niższe, w górę idą marże.

Zobacz także

- Rada Polityki Pieniężnej obniżyła poziom stóp procentowych o 1,4 pkt. proc., czyli kilka razy mocniej niż banki podniosły marże. W efekcie w czerwcu oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego było nie tylko znacznie niższe niż na początku roku, ale też w ogóle najniższe w historii – informuje HRE Investments.

 RadioZET.pl/HRE Investments