Zamknij

Opony z nowymi oznaczeniami. Zmiany możliwe od 2021 roku

15.11.2019 09:40
Opony. Unia Europejska wprowadza nowe etykiety. Jakie zmiany?
fot. Standret/Shutterstock (ilustracyjne)

Jest porozumienie w sprawie nowego systemu etykietowania opon samochodowych – poinformował w czwartek Parlament Europejski. Cel to zwiększenie świadomości konsumentów, oszczędności paliwa, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszanie hałasu. Zmiany mają wejść w życie od 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zgodnie z nowymi przepisami etykiety będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia. Informacje na temat wydajności na śniegu i lodzie mogą być również zawarte na etykiecie ze znakami graficznymi.

W przyszłości mogą być dodane też informacje dotyczące szacowanego przebiegu opony i ścierania. Stać się ma to, gdy dostępna będzie odpowiednia metoda testowa.

Zobacz także

Zmiany też dla ciężarówek

Nowe prawo przewiduje, że etykiety muszą być wyraźnie widoczne dla konsumentów, pokazywane we wszystkich sytuacjach, w których sprzedawane są opony, w tym przez internet. Mają też zawierać kod QR dla łatwego skanowania.

Celem nowej regulacji, która musi jeszcze zostać formalnie przyjęta, jest zwiększenie świadomości konsumentów i poprawa współczynników dotyczących środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa. Ścieranie opon podczas użytkowania jest źródłem szkodliwych mikrotworzyw sztucznych.

Nowy system etykietowania ma mieć również zastosowanie do pojazdów ciężarowych (tak zwane opony C3), które teraz nie są objęte unijnymi wymogami w tej sprawie. Przewóz towarów odpowiada za duży procent emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu.

Zobacz także

Mniejsza emisja CO2

Ponieważ opony C3 zużywają więcej paliwa i pokonują więcej kilometrów rocznie niż C1 (samochody osobowe) i C2 (lekkie samochody dostawcze), mają większy potencjał pod względem zmniejszenia zużycia paliwa i emisji” – podkreślił Parlament Europejski w komunikacie.

Nieformalne porozumienie zawarte między negocjatorami z PE i fińskiej prezydencji musi jeszcze zostać zatwierdzone przez komisję przemysłu PE i unijnych ambasadorów. Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, nowe reguły będą miały zastosowanie od 1 maja 2021 roku.

Według PE nowy system etykietowania mógłby doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o 10 milionów ton rocznie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP