Zamknij

Opony zimowe w pojazdach zmienia 90 proc. kierowców

26.11.2019 15:40
Opony zimowe. Ilu Polaków zmienia opony na zimę? Najnowsze badania
fot. peterscode/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 90 proc. kierowców zadeklarowało, że zmieni opony zimowe w samochodach przed pierwszymi opadami śniegu. Jak Polacy szykują swoje pojazdy do sezonu zimowego?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wynika z badania portalu Rankomat.pl, ponad 90 proc. kierowców deklarowało, że nie czeka na ostatnią chwilę z przygotowaniem auta do sezonu zimowego.

Większość właścicieli aut sprawdziło światła i umyło samochód przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego - takie działania zadeklarowało aż 93 proc. badanych.

Czy Polacy zmieniają opony?
fot. Rankomat.pl

Zobacz także

Ponad jedna trzecia kierowców nie sprawdza akumulatora

Ponadto 90 proc. kierowców wymieniło olej i inne płyny eksploatacyjne, a 88 proc. sprawdziło sprawność swoich wycieraczek. Respondenci nieco mniej uwagi przywiązywali do akumulatora – 68 proc. kierowców sprawdziło w nim napięcie.

Polacy bardziej dbają o bezpieczeństwo jazdy niż o zabezpieczenie karoserii. Tylko 55 proc. z nich zdecydowało się na woskowanie samochodu przed sezonem zimowym.

Tylko 1 proc. Polaków nie wymienił opon letnich na zimowe przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego (dane z 2018 roku). Niewiele więcej, nie musiało tego robić - 8 proc. respondentów zadeklarowało korzystanie z opon wielosezonowych.

Czy Polacy zmieniają opony?
fot. Rankomat.pl

Polacy wcześnie przygotowują swoje auta na zimę. Zdecydowana większość respondentów nie czekała w 2018 roku do nadejścia śniegu i mrozu, aby wymienić opony na zimowe. 33 proc. kierowców zrobiło to już październiku, a 39 proc. w listopadzie. Tylko 5 proc. posiadaczy samochodów czekało z tym do grudnia.

Zobacz także

Ponad połowa kierowców kupuje nowe opony

Odrobinę mniej, bo 4 proc., zmieniło ogumienie dopiero w momencie, gdy spadł śnieg, a 3 proc. zaznaczyło, że wymiany dokonało, kiedy zrobiło się zimno.

- Żadna polisa nie uchroni nas lepiej niż odpowiednie dostosowanie samochodu do sezonu zimowego. To ważne, aby przygotować się na śliską nawierzchnię i nieprzewidywalną pogodę. Badanie pokazało, że aż 72 proc. Polaków nie czekało z przygotowaniami do grudnia i pierwszych śniegów oraz mrozów - komentuje Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjna Rankomat.pl.

Czy Polacy zmieniają opony?
fot. Rankomat.pl

W 2018 roku większość Polaków zdecydowało się na zakup nowych opon zimowych - było to aż 61 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie porównywarki rankomat.pl, na próbie 304 osób w jednej fali odbywającej się między 23 a 29 września 2019. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-64 lat, posiadające prawo jazdy i samochód.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe