Zamknij

Opłaty za śmieci. Niższa stawka dla osób samotnych

25.11.2021 16:13
Opłaty za śmieci. Niższa stawka dla osób samotnych
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

W czwartek (25 listopada 2021) została przyjęta uchwała, zawierająca pięć stawek opłat za śmieci, których wysokość uzależniona jest od metrażu zajmowanego mieszkania. W przypadku lokalu do 30 m2 - 52 zł, do 40 m2 - 77 zł, do 60 m2- 88 zł, do 80 m2 - 94 zł i powyżej 80 m2 - 99 zł. Teraz pojawił się pomysł, aby osoby samotne płaciły najniższą stawkę, bez względu na wielkość mieszkania.

Obowiązek s egregacji śmieci  sprawił, że wywóz odpadów zdrożał w ostatnich latach kilkukrotnie. Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Warszawy będą płacić za ich odbiór według nowej metody, uzależniającej wysokość opłaty od metrażu mieszkania. Im jest wyższy, tym stawki będą większe – niezależnie od tego, ile osób mieszka w danej nieruchomości

Warszawiacy mieszkający w domach jednorodzinnych zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych. Właściciele kompostujący bioodpady zapłacą 9 złotych mniej. Za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe warszawiacy zapłacą zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok. Radna dzielnicy Praga Południe Ewa Szydłowska proponuje, aby osoby samotne płaciły najmniejszą stawkę za odbiór śmieci.

Ceny za wywóz śmieci. Single zapłacą mniej

Przyjęta w czwartek (25 listopada 2021) uchwała wskazuje nową metodę obliczania stawki za odbiór odpadów. Do tej pory koszt był zależny od ilości zużytej wody. Radna Ewa Szydłowska złożyła w tej sprawie interpelację. W dokumencie zaproponowała sposób, zgodnie z którym osoby samotne mieszkające w mieszkaniach komunalnych i socjalnych będą płaciły stawkę za najniższy metraż, a nie jak przyjęto, w zależności od powierzchni lokalu.

Tylko w dwóch przypadkach można zweryfikować, ile osób mieszka w mieszkaniu. To mieszkania socjalne i komunalne, gdzie gmina czy dzielnica ma pełny wgląd na to, ile osób jest w takim mieszkaniu

Ewa Szydłowska, radna dzielnicy Praga Południe

Radna zapewniła, że jest po rozmowach z reprezentowaną grupą społeczną i z jej informacji wynika, że najbiedniejsze, samotne osoby generują miesięcznie odpady odpowiadające objętościowo dwóm reklamówkom śmieci. Jej zdaniem to „olbrzymia niesprawiedliwość po pierwsze, a po drugie przy metodzie liczonej od zużycia wody osoby takie zużywały średnio za trzydzieści - trzydzieści parę złotych. Więc nawet jak będzie policzony ten najniższy metraż za 52 złote, to i tak będą stratne, ale nie aż tyle" - podkreśliła Ewa Szydłowska.

Co dalej z przyjętą uchwałą? Ostatecznie o jej losach może zadecydować wojewoda. Jeżeli jej nie zakwestionuje, wówczas warszawiacy wraz z początkiem 2022 roku będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania.

RadioZET.pl/PAP/Marta Stańczyk