Zamknij

Opłaty za wywóz śmieci. „Rz”: podwyżki dla mieszkańców, ale nie dla firm

05.12.2019 07:16
Opłaty za śmieci w górę od 2020 roku dla mieszkańców, ale nie dla firm - "Rzeczpospolita"
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Firmy zapłacą mniej, a mieszkańcy więcej – takie zdaniem samorządów będą skutki zmian w opłatach za wywóz odpadów. Jak wskazała „Rzeczpospolita”, powodem jest nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, władze największych miast muszą podnieść opłaty za śmieci dla osób fizycznych. Z kolei dla właścicieli sklepów, biurowców, hoteli czy restauracji – nie. Mogą oni również zdecydować, czy chcą, aby gmina odbierała od nich odpady. Do tej pory było odwrotnie – to samorządy o tym decydowały.

Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września 2019 roku.

Zobacz także

Różne interpretacje

Jak podaje „Rz”, teraz samorządy uważają, że stary system odbioru odpadów, obowiązujący przed wejściem w życie zmian, będzie obowiązywał aż do wejścia w życie nowych regulaminów, czyli maksymalnie 12 miesięcy. Nie wszyscy tak uważają.

– Obecnie są trzy różne interpretacje. Według pierwszej nowe przepisy stosuje się od dnia wejścia w życie noweli, to jest od 6 września. Zgodnie z drugą zaczynają one wywierać skutek prawny, dopiero gdy upłynie termin obowiązywania umowy na wywóz śmieci. Według trzeciej zaczynają obowiązywać z chwilą dostosowania dotychczasowych uchwał do nowych przepisów, co ma nastąpić najpóźniej po upływie 12 miesięcy od dnia ich wejścia w życie – komentował Maciej Kiełbus, prawnik z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Firmy zapłacą mniej, a mieszkańcy więcej

Na przykład w Gdańsku nowe przepisy zaczną obowiązywać od lutego przyszłego roku. Od tego momentu przedsiębiorcy w stolicy województwa pomorskiego będą mogli wypisywać się z gminnego systemu gospodarowania odpadami. 

Zobacz także

– Przykładowo, za pojemnik 1100 litrów odpadów zmieszanych będą płacili w Gdańsku 58 złotych, dziś płacą 120 złotych. To absurd, ponieważ musimy podnieść opłaty za wywóz śmieci mieszkańcom – podkreślił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, cytowany przez gazetę.

Mniejsze opłaty czekają również przedsiębiorców w Warszawie.

– Jedną trzecią kosztów wywozu śmieci z Warszawy pokrywały firmy. Po zmianie regulaminu ich udział spadnie, ponieważ rząd narzucił maksymalną stawkę dla firm. Za pojemnik firmy płaciły 15 złotych, teraz zapłacą maksymalnie 5,90 złotego – wyjaśniał Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy, w rozmowie z „Rz”.

Tymczasem Ministerstwo Klimatu stoi na stanowisku, że wejście w życie noweli nie oznacza automatycznego wypisania przedsiębiorstw z gminnych systemów gospodarowania odpadami. 

W ocenie Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO) resort klimatu nie ma racji.

– Choć nie przyjęto przepisu przejściowego, to jest przepis ogólny, mówiący o terminie 12 miesięcy, w których gminy mają obowiązek dostosować swoje uchwały do uregulowań nowelizacji ustawy. Może się to wydawać słuszne, ale przy bliższym przyjrzeniu się uchwale o objęciu systemem nieruchomości niezamieszkanych szybko okaże się, że zmienić jej po prostu się nie da. Co najwyżej można ją uchylić – mówił Karol Wójcik z ZPGO, cytowany przez dziennik.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita