Zamknij

Nowe stawki za transmisję danych w roamingu. Zmiany od 1 stycznia 2020

15.11.2019 17:32
Opłaty za roaming 2020. UKE: są nowe stawki
fot. Shutterstock/GaudiLab (ilustracyjne)

Od 1 stycznia 2020 roku zmienią się opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach UE. Ile zapłacimy? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od czerwca 2017 roku podróżując po UE możemy dzwonić, wysyłać SMS-y i korzystać z sieci według stawek krajowych. Są jednak sytuacje, w których abonent poniesie dodatkowe koszty.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że chodzi o opłaty naliczane w przypadku naruszenia Polityki Uczciwego Korzystania. W ramach Polityki Uczciwego Korzystania dostawca usług może naliczyć dodatkową opłatę z tytułu roamingu w przypadku stwierdzenia niestandardowego lub niewłaściwego korzystania przez klientów z usług roamingu. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład, gdy klienci stale korzystają z roamingu w Unii Europejskiej do celów innych niż okresowe podróże.

Ile wyniesie taka opłata w 2020 roku? Według UKE, od 1 stycznia 2020 roku stawka za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu w UE nie może być wyższa niż 15 złotych netto, czyli 18,45 zł brutto. Chodzi zarówno o kraje Unii Europejskiej, jak i Norwegię,Islandię czy Liechtenstein.

Zobacz także

Nie zmienią się maksymalne stawki za połączenia oraz SMS-y. Te usługi w ramach UE będą nas kosztowały odpowiednio: 0,04 zł za minutę połączenia przychodzącego, 0,16 zł za minutę połączenia wychodzącego i 0,05 zł za SMS.

Urząd przypomina, że dostawcy są zobowiązani poinformować abonentów o zmianie ceny za transmisję danych w roamingu poprzez opublikowanie nowych stawek na swojej stronie internetowej najpóźniej miesiąc przed rozpoczęciem obowiązywania nowych stawek.

Zobacz także

Jeśli abonenci nie godzą się na takie stawki, mają prawo wypowiedzieć umowę –  informuje UKE.

RadioZET.pl/tvn24bis.pl/PAP