Zamknij

Kierowcy zapłacą więcej. Szykują się podwyżki opłat za parking

03.09.2019 11:39
Opłaty za parking 2019. Samorządy podnoszą cenę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Nowela ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym daje samorządowcom wolną rękę w kreowaniu cen za parking. Lokalne władze na razie badają grunt i przygotowują plan podwyżek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Parkowanie w miastach powoli zaczyna drożeć – alarmuje „Rzeczpospolita”. Dziś standardem jest stawka 3 złote za godzinę postoju, jednak jak informuje gazeta, niebawem może się to zmienić.

Fala dużych podwyżek ruszy z końcem roku i rozleje się szerzej w przyszłym. Ale część miast już teraz wprowadziła nowe stawki lub przynajmniej rozszerzyła strefy płatnego parkowania – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Swobodę samorządowców w ustalaniu cen już odczuli kierowcy w Gdańsku. Tam godzinny postój kosztuje 30 groszy więcej. Rosną nie tylko opłaty parkingowe, ale też mandaty. Kara za brak opłaty podskoczyła w Gdańsku z 50 do 200 złotych.

Podwyżki zauważono też we Wrocławiu, gdzie wprowadzono nowe stawki za parkowanie. Miasto stopniowo uszczelnia system opłat, a różnica w cenie nie jest drastyczna. Do podwyżek na razie przygotowują się Katowice. Rada Miasta jeszcze we wrześniu ma podjąć decyzję w sprawie stawek – informuje gazeta.

Zobacz także

Radni w Warszawie na razie przyglądają się sprawie. Nie oznacza to jednak, że podwyżek nie będzie. Jak informuje dziennik, w planach jest poszerzenie obszaru płatnego parkowania.

Samorządy ostrożnie podchodzą do podwyższania stawek parkingowych, ponieważ obawiają się reakcji kierowców.

Miasta zatykają się samochodami. Do Warszawy każdego dnia wjeżdża blisko pół miliona aut spoza miasta. Do Katowic ponad 120 tysięcy.

Jak informuje dziennik, alternatywą dla kierowców mogą być parkingi typu P+R. Warunkiem jest jednak dostępność tramwaju czy autobusu w pobliżu parkingu. W samej Warszawie jest 16 tego typu parkingów.

RadioZET.pl/ "Rzeczpospolita"