Zamknij

Niższe opłaty za przejazd autostradą. Jest projekt

23.09.2021 18:29
Zniżki dla kierowców
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Autostradowy system poboru opłat viaTOLL zostanie zastąpiony przez e-TOLL. By kierowcy przerzucili się na nowe urządzenia rejestrujące, rząd zaoferował niższe opłaty za przejazdy.

Opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg krajowych będą niższe, ale tymczasowo. Taka „promocja” ma związek z wyłączaniem znanego kierowcom systemu opłat viaTOLL i wprowadzeniem jego następcy, czyli systemu e-TOLL.

Kierowcy już mogą rejestrować się w nowym systemie. viaTOLL przestanie działać 30 września 2021 roku. Wyjaśniamy, kto i w jaki sposób powinien przygotować pojazd do systemu e-TOLL.

Niższe opłaty w systemie e-TOLL

- Od 1 października do 31 grudnia br. stawka opłaty elektronicznej za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej odcinka dla podmiotów wnoszących te opłaty z wykorzystaniem systemu e-TOLL zostanie obniżona do 70 proc. - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Skąd taka zmiana? Do końca września zniknie viaTOLL, który już stopniowo zastępowany jest przez nowy system poboru opłat – e-TOLL. To nowy sposób poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony.  Mało tego, rejestracja w e-TOLL wymaga zakupu urządzenia, przy którego użyciu będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. e-TOLL ma bowiem wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty.

Rząd chce zrekompensować kierowcom te wydatki i proponuje, by opłata za przejazd płatnymi drogami była niższa. „ To forma udziału państwa w partycypacji kosztów poniesionych na wyposażenie pojazdów w urządzenia służące do elektronicznego naliczenia opłaty za przejazd i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, w tym przewoźników, którzy są zobowiązani do wyposażenia pojazdów w OBU, ZSL albo urządzenie mobilne

Czytamy w uzasadnieniu projektu

Warto nadmienić, że  do końca miesiąca kierowcy, którzy przerzucili się na nowy system, płacą o 25 proc. mniej. To forma zachęty do rejestracji w nowym systemie przed wygaśnięciem viaTOLL.

RadioZET.pl/PAP