Zamknij

KNF o gigantycznych stratach banków. Opłaty pójdą w górę?

05.10.2020 13:40
Opłaty w bankach w górę. KNF o gigantycznych stratach w sektorze
fot. Syda Productions/shutterstock (ilustracyjne)

20 banków, w tym 10 komercyjnych na koniec sierpnia odnotowało straty w łącznej wysokości 1,1 mld złotych – podała Komisja Nadzoru Finansowego. Co to oznacza dla konsumentów?

Wakacje kredytowe, regularna i zarazem rekordowa obniżka stóp procentowych i reagowanie na skutki koronakryzysu odbiły się na kondycji finansowej banków.

20 banków, w tym 10 komercyjnych i 10 spółdzielczych wykazało łączną stratę w wysokości 1,1 mld zł - podał KNF w opracowaniu.

Banki z coraz większą stratą. Opłaty pójdą w górę?

"Na koniec sierpnia br. 20 banków (10 komercyjnych i 10 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 1,1 mld zł. Banki te miały ok. 10,1 proc. udział w aktywach sektora" – napisano w opracowaniu KNF.

Zobacz także

Jeszcze miesiąc temu Komisja informowała o stratach banków odnotowanych na koniec lipca. Wówczas problemy miało 17 banków, w tym 9 komercyjnych i 8 spółdzielczych, które wykazały łączną stratę w wysokości 1,0 mld zł.

KNF poinformował, że pozostałe banki w sektorze, na koniec sierpnia wykazały łącznie zysk w wysokości 6,6 mld zł.

Zobacz także

Czy straty banków odbiją się na finansach klientów? Business Insider Polska już w lipcu ostrzegał, że banki będą żądać opłat za wszystkie transakcje i usługi związane z obrotem gotówki. Zdaniem bankowców, naturalną konsekwencją obniżki stóp procentowych jest podnoszenie opłat. Niewykluczone, że więcej zapłacimy za obsługę kont, wypłaty z bankomatów czy przelewy.

Zobacz także

Kredyty, choć przez obniżkę stóp procentowych stały się wyjątkowo tanie, mogą okazać się nieosiągalne. W dobie pandemii, która nadszarpnęła finanse nie tylko firm, ale i gospodarstw domowych, banki będą przyglądały się potencjalnym kredytobiorcom i ich możliwościom finansowym. Jednym ze sposobów odrobienia strat i zabezpieczeniem się na wypadek niewypłacalności kredytobiorców jest regularne podnoszenie wartości wkładu własnego. Dziś sięga on nawet 30 procent kwoty kredytu.

RadioZET.pl/Business Insider/PAP