Zamknij

Opłaty za wywóz śmieci wzrosły o ponad 30 procent

11.10.2019 21:27
Wzrost opłat komunalnych w 2019 roku
fot. Shutterstock/ Supavadee butradee (ilustracyjne)

Opłaty za wywóz śmieci skoczyły w ostatnim roku o 31 procent ciągnąc za sobą wzrost cen usług komunalnych - wynika z tegorocznej edycji rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Autorzy raportu opracowanego przez firmę Curulis wyliczyli roczne koszty, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania.

Efekt? Jak wskazują autorzy raportu opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków wzrósł o około 7,7 procenta. Podatek od nieruchomości czy opłaty za parking i komunikację miejską nieznacznie wzrosły. Największe wzrosty cen odnotowano przy opłatach za odbiór odpadów – mieszkańcy płacą o niemal 31 procent więcej.

Zobacz także

Ile dziś kosztują usługi komunalne? Przeciętna rodzina w ciągu roku wydaje 50 złotych na poczet podatku od nieruchomości. Średnio tyle samo kosztują opłaty parkingowe. Autorzy raportu oszacowali, że roczna opłata za wywóz śmieci sięga 650 złotych. Za komunikację publiczną płacimy średnio 834 złotych rocznie, a za zużytą wodę i odprowadzane ścieki 1415 złotych. Zatem roczny koszt usług komunalnych to około 3000 złotych.

Usługi komunalne w 2019 roku
fot. Raport „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych”

Z raportu wynika, że najwięcej płacą rodziny zamieszkujące miasta liczące 100-200 tysięcy mieszkańców -3370 złotych. Najtaniej jest w mniejszych miejscowościach – poniżej 50 tysięcy mieszkańców. Tam płaci się średnio 2950 złotych. Koszty w województwach zachodnich są znacząco wyższe od tych w Polsce Wschodniej – między najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem różnica wynosi 946 zł rocznie na rodzinę.

Zobacz także

Autorzy raportu wskazali, że sumaryczne koszty usług komunalnych wzrosły rok do roku o niecałe 9 procent. "To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne" - ocenili. Jak prognozuje prezes Curulis, należy oczekiwać kolejnych podwyżek...

W 2019 roku wzrost cen dotknął głównie opłaty za odbiór odpadów oraz dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Możemy się spodziewać, że to dopiero początek prawdziwych wzrostów. Wyższe płace minimalne, droższa energia i niekorzystne ruchy na „rynku śmieciowym” prawdopodobnie przyspieszą wzrost kosztów usług komunalnych w 2020 i latach kolejnych 

– mówi Mateusz Klupczyński Prezes Zarządu Curulis

RadioZET.pl/PAP/Curulis.pl