Zamknij

Opłaty dla pacjentów za nieodwołanie wizyty u lekarza?

30.01.2020 07:36
Opłaty dla pacjentów za nieodwołanie wizyty u lekarza specjalisty?
fot. Tomasz Kawka/East News (ilustracyjne)

Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych opłat od pacjentów, którzy nie odwołają umówionej wizyty u lekarza specjalisty - podał "Fakt". Szpitale wskazują, że niestawianie się do lekarza to prawdziwy problem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik, powołując się na najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia, w ubiegłym roku z powodu niestawiania się u specjalisty lekarze nie udzielili 17 milionów porad.

Na przykład 150 tys. pacjentów nie stawiło się w poradniach ortopedii i traumatologii w całym kraju. Nie odbyło się również 90 tys. wizyt u kardiologa oraz 34 tys. zabiegów zaćmy.

Zobacz także

- Największy problem dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli świadczeń realizowanych przez lekarzy specjalistów, do których obecnie kolejki są najdłuższe. Ale zdarza się także, że pacjenci nie stawiają się na umówioną operację - podkreśliła Renata Jażdż-Zaleska, prezes Specjalistycznego Centrum Medycznego im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, cytowana przez "Fakt".

Podkreśliła, że Polska wzorem innych krajów powinna wprowadzić przepisy dyscyplinujące pacjentów, np. kary finansowe.

Gdyby u nas pacjent musiał zwrócić 2500 złotych za zabieg, na który się nie stawił, następnym razem pamiętałby o odwołaniu wizyty 

Renata Jażdż-Zaleska

Zobacz także

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z dziennikiem przyznał, że placówki medyczne zgłaszają resortowi problem niestawiania się na wizyty u specjalisty.

Placówki medyczne od dłuższego czasu zgłaszają nam problem niestawiania się na wizyty u lekarzy specjalistów. Jednym z rozwiązań, jakie postulują, jest wprowadzenie pewnej formy odpłatności, co ich zdaniem pozwoli bardziej zmobilizować do zgłaszania się na wizyty lub choćby wcześniejsze ich odwoływanie

Janusz Cieszyński

Dodał, że na pewno problem ten wymaga pilnego rozwiązania, byśmy mogli przyjmować i leczyć więcej osób". - Rozważamy różne możliwości rozwiązania tego problemu - wskazał Cieszyński.

Według "Faktu", gdyby pacjent nie stawił się na odwołaną wizytę i po raz kolejny chciał wpisać się na listę oczekujących, musiałby zapłacić 20-50 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt