Zamknij

Banki z coraz mniejszym zyskiem. Opłaty pójdą w górę?

16.06.2020 10:27
Opłaty bankowe w górę. Zapłacimy za obniżkę stóp i wakacje kredytowe
fot. Shutterstock/welcomia (ilustracyjne)

Walka z pandemią, historyczna obniżka stóp procentowych i wakacje kredytowe mocno uderzyły w banki. Te, chcąc ratować swoje wyniki już podnoszą opłaty dla klientów – podaje serwis Business Insider Polska.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) stanowczo zareagowała na koronakryzys obniżając stopy procentowe niemalże do zera. Efekt? Kredyty są coraz tańsze, a zysk banków coraz mniejszy. Business Insider donosi, że banki już rekompensują straty i podnoszą opłaty dla klientów.

W górę pójdą opłaty za przelewy, utworzenie zleceń przelewów czy utrzymanie kont. Jak czytamy w serwisie, w ostatnim czasie podwyżki ogłosił Citi Handlowy. A to niejedyny przypadek.

Opłaty bankowe ostro w górę 

Opłaty w bankach rosną i – zgodnie z prognozą analityków – nadal będą rosły. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w maju opłaty w bankach wzrosły o prawie 40 procent porównując do sytuacji sprzed roku. W porównaniu do kwietnia opłaty wzrosły o prawie 43 procent.

Zobacz także

- Banki nie mają innego wyjścia - muszą podnosić opłaty, bo to jest jedyne miejsce, gdzie jeszcze mogą szukać dochodów. I nie robią tego "z czystej chciwości" - ale z konieczności utrzymania biznesu – wyjaśnia ekonomista Marcin Mrowiec w rozmowie z Business Insider.

Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP mówi dla serwisu, że podwyżka opłat to niejedyny sposób na oszczędności w bankach. Instytucje te będą zmniejszać koszty w szeregach kadrowych – niewykluczone są obniżki pensji lub zwolnienia.

Zobacz także

Na problem obciążeń banków zwracał uwagę Związek Banków Polskich. W opinii do ustawy ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 ZBP pisze o zmniejszeniu wyniku finansowego w tym sektorze nawet o 85 procent.  

- Połączony efekt obniżenia stóp procentowych, braku możliwości wzrostu dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów i wzrostu odpisów o 50 proc. zmniejszy wynik finansowy sektora o 80-85 proc. W takiej sytuacji szereg mniejszych banków może odnotować stratę – napisał ZBP.

Ekonomista Marcin Mrowiec proponuje w rozmowie z Business Insider powrót do wyższych stóp procentowych po ustaniu pandemii. - To pozwoliłoby także nieco "złapać oddechu" sektorowi bankowemu - zredukowałoby presję na podwyżki opłat, ale także zmniejszyłoby presję na wzrost ilości gotówki w obiegu - dodaje.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/ISB News