Zamknij

Opłaty za śmieci w górę. Nowe stawki już obowiązują

02.03.2020 13:42
Opłaty za wywóz smieci 2020
fot. Shutterstock/ Aleksandra Suzi (ilustracyjne)

Wielu samorządowców zdecydowało się na podwyższenie opłat za śmieci. Nowe stawki obowiązują od 1 marca 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Obowiązek segregowania śmieci spowodował, że samorządy drastycznie podniosły ceny za ich odbiór. Nowe stawki obowiązują m.in. w Warszawie, Białymstoku czy w Słupsku. Oto przykładowe stawki.

Od 1 marca w Warszawie stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosi 94 złote, a z mieszkania w bloku czy kamienicy - 65 złotych. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe.

Zobacz także

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe są objęte stałą opłatą roczną w wysokości 169,30 złotych, z kolei nieruchomości mieszane (np. salon fryzjerski w kamienicy) zapłacą 1,35 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Opłata dla hoteli będzie powiązana ze zużyciem wody i wynosi od 1 marca 11,85 zł za metr sześcienny wody. W przypadku obiektów gospodarczych – nieruchomości niemieszkalnych – opłaty będą ponoszone za pojemniki i worki. Kwoty zależeć będą od ich pojemności.

Zobacz także

W Białymstoku w zależności od wielkości mieszkania lub domu, podwyżka będzie wyniosła od 7 do 16 złotych od gospodarstwa, z możliwą zniżką za kompostowanie bioodpadów.

Od 1 marca kwoty przy zbiórce selektywnej, to: przy powierzchni mieszkania do 40 mkw. 16 zł miesięcznie, o powierzchni 40,01-80 mkw. 36 zł, zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 45 zł. Za brak selekcji - obowiązuje podwójna kwota do zapłaty.

W Słupsku stawka za zagospodarowanie odpadami wynosi od mieszkańca 18 złotych. Ci, którzy nie będą prowadzili selektywnej zbiórki do końca 2020 r. zapłacą podwójną stawkę, w 2021 r. potrójną, a w kolejnym roku jej czterokrotność.18- złotowa stawka zostanie pomniejszona o 2 zł właścicielom budynków jednorodzinnych, którzy kompostować będą przy domu bioodpady.

Zobacz także

Opłata za zagospodarowanie odpadów w Tarnowie w Małopolsce będzie uzależniona od ilości wody zużytej w mieszkaniu. Nowy sposób naliczania należności i nowe stawki zaczną obowiązywać od kwietnia. Według szacunków, średnio cena na jedną osobę wzrośnie o około 4 złote.

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, każdy średnio zużywa trzy metry sześcienne wody miesięcznie. Stawka przeliczeniowa za śmieci ustalona została na 7,05 zł za metr sześcienny od nieruchomości miesięcznie. Daje to poniżej 22 zł opłaty za jedną osobę. Obecnie mieszańcy Tarnowa płacą za śmieci 18 zł za osobę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP