Zamknij

Drastyczny wzrost opłat za śmieci. Stawki nawet dwukrotnie większe

04.11.2019 11:28
Opłata za wywóz śmieci 2019/2020
fot. Shutterstock/Aleksandra Suzi (ilustracyjne)

Obowiązek segregowania śmieci spowodował, że samorządy drastycznie podniosły ceny za ich odbiór. W niektórych gminach ceny wzrosły dwukrotnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wyższe opłaty za odbiór śmieci to pokłosie nowego prawa, które zakłada powszechną segregację odpadów.

Zobacz także

Samorządy mają czas do września 2020 roku na dostosowanie do zmian lokalnego prawa gospodarowania odpadami – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Gminy nie czekają na ostatnią chwilę i już teraz zdecydowały o opłatach sankcyjnych za niesegregowanie śmieci. Te mogą wynieść od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej. Część samorządów nowe stawki chce wprowadzić z początkiem roku.
W Łodzi jednak stawki zmienią się już 1 grudnia. Obecnie mieszkańcy, którzy segregują śmieci, płacą 13 złotych za osobę. Jeśli tego nie robią, opłata wynosi 22 złote. Po wejściu w życie nowego prawa nie będzie opcji „nie segreguję”.  W Łodzi każdy zapłaci 24 złote za wywóz segregowanych śmieci, co oznacza, że wszyscy zapłacą więcej. Opłata sankcyjna za zmieszane odpady to 48 złotych.

Zobacz także

Jak informuje dziennik, gospodarka odpadami jest dla samorządów coraz bardziej kosztowna.  

Sytuacja rynkowa zmieniła się tak, że jesteśmy zmuszeni za ostatnie trzy miesiące dopłacić 11 milionów złotych firmom za zagospodarowanie odpadów.

mówi rzecznik prasowy prezydent Łodzi Marcin Masłowski.

Branża odpadowa alarmuje o konieczności wzrostu płac wśród pracowników w związku z podwyżką płacy minimalnej. To musi przełożyć się na wyższe koszty usług.

Zobacz także

Kielce także walczą z problemem wyższych opłat nakładanych przez firmy odbierające śmieci. Jak zaznacza dla gazety rzecznik prezydenta miasta, Tomasz Porębski, w 2020 roku o 40 procent mają wzrosnąć koszty odbioru odpadów, a o 60 procent – koszty ich zagospodarowania. Podwyżki dla mieszkańców są nieuniknione.

Konin będzie musiał zabrać 3 miliony złotych, by wywiązać się ze zobowiązań wobec firm odbierających śmieci. Wzrost opłat jest już pewny. Mieszkańcy za segregowane śmieci zapłacą nie 12, a 19 złotych. Kara za brak segregacji wyniesie 50 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”