Zamknij

Opłata za wizytę u lekarza? Recepta byłego szefa NFZ na kolejki

21.05.2021 10:23
Andrzej Sośnierz o sposobie na kolejki do lekarzy
fot. Piotr Molecki/East News

Jak skrócić kolejki do lekarzy? Wprowadzić opłatę regulacyjną za wizytę. Choćby i symboliczna stawka za poradę lekarza zdaniem byłego szefa NFZ Andrzeja Sośnierza pozwoli usprawnić system.

Polski Ład, zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, ma być odpowiedzią m.in. problemy niedofinansowanej służby zdrowia. Partia rządząca daje sobie sześć lat na zwiększenie wydatków na zdrowie do 7 proc. PKB. Zadanie to sfinansują jednak podatnicy, którzy zapłacą składkę zdrowotną proporcjonalnie dochodu i nie odliczą jej w PIT.

Andrzej Sośnierz, przedstawiciel Porozumienia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia w Radiu ZET doradza rządzącym, jak skrócić kolejki do lekarzy i uzdrowić służbę zdrowia.

Były szef NFZ o opłacie za wizytę o u lekarza

Andrzej Sośnierz w rozmowie z Beatą Lubecką w programie „Gość Radia ZET” mówił o sposobach na zmniejszenie kolejek do lekarzy.  Receptą na nadużywanie darmowych konsultacji ma być opłata regulacyjna.

Wprowadźmy opłatę regulacyjną. Za każdą poradę  pacjent zapłaci na przykład 5 złotych. To nieco hamuje niepotrzebne zajmowanie miejsc w kolejce do lekarza 

Andrzej Sośnierz

Były szef NFZ dodał, że „jeśli dana usługa jest za darmo, to nadużywa się jej”.

- Nie mówimy o pandemii, wówczas był ograniczony dostęp do lekarza. Ale niebawem wrócą kolejki takie, jak były przed lockdownem. Wtedy trzeba będzie przemyśleć wprowadzenie takiej opłaty – stwierdził rozmówca Radia ZET.

Ekspert zwrócił też uwagę na potrzebę poprawy standardów w służbie zdrowia i likwidacji mechanizmów, które wydaję się dziś absurdalne. - Problemem jest to, że pacjent nie może często załatwić swojej sprawy za jednym razem i udaje się do różnych lekarzy po kilka razy. Na to mają wpływ warunki finansowania. Jeśli cena jest za niska, rozbijamy wizytę na trzy spotkania, by uzyskać właściwą cenę. Wciąż mówimy o jednym, tym samym świadczeniu. Jest wiele mechanizmów, które trzeba w tym systemie naprawić. Pieniądze rządzą światem – podsumował Sośnierz.

Gość Radia ZET ocenił, że i w Polskim Ładzie i w Krajowym Planie Odbudowy „my tam tylko wydamy pieniądze, ale niczego to nie zmieni w obsłudze pacjenta”. - To zły pomysł. Tam nie ma żadnego motywu, żeby pacjent był obsługiwany lepiej. Będą aparaty, no i co? – komentował Sośnierz. Jak zagłosuje ws. Polskiego Ładu? - Najprawdopodobniej będę przeciwny – stwierdził.

RadioZET.pl