Zamknij

Nie będzie podatku od smartfonów? Jasna deklaracja rzecznika rządu

07.07.2020 12:28
Opłata repograficzna. Rzecznik rządu: nie pracujemy nad nowym podatkiem
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Radiem Plus powiedział, że jeśli Andrzej Duda pozostanie prezydentem, to „nie ma mowy o podatku od smartfonów”. Chodzi wprowadzenie opłaty reprograficznej, o co zabiega resort kultury.

Podatek od smartfonów, czyli potocznie nazywana poszerzona opłata reprograficzna, to propozycja Stowarzyszenia Autorów ZAiKS popierana przez resort kultury.

Obecnie obowiązująca opłata reprograficzna obejmuje w Polsce m.in. płyty CD czy papier ksero. Stowarzyszenie Artystów ZAiKS zaproponowało, aby objąć sprzedaż sprzęty elektroniczne używane do oglądania filmów czy czytania e-booków dodatkową daniną

Müller o opłacie reprograficznej: nie pracujemy nad nowym podatkiem

- W tej chwili nie ma projektu rządowego o opłacie reprograficznej, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Zobacz także

Jak mówił w Radiu Plus, „sprawa zapowiedzianego weta prezydenckiego ten temat zamyka”.

Myślę, że sprawa prezydenckiego weta zapowiedzianego - de facto - ten temat zamyka. Pan prezydent powiedział, że się nie zgodzi na te przepisy. Więc, jeżeli byłaby taka sytuacja, jasna deklaracja prezydenta, to też trudno taki projekt procedować 

- powiedział rzecznik rządu

Do kwestii wprowadzenia opłaty reprograficznej niespodziewanie odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Do tej pory nie zabierał głosu w tej sprawie i zrobił to na niecałe dwa tygodnie przed II turą wyborów prezydenckich, w których walczy o reelekcję.

Zobacz także

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów 

- napisał prezydent

Objęciem opłatą reprograficzną zakupu telewizora czy smartfona popiera minister kultury Piotr Gliński. Polityk zapowiedział wcześniej, że kwestia opłaty doliczanej do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści zostanie wkrótce uregulowana, a część pieniędzy z tej opłaty zasili tworzony właśnie fundusz ubezpieczeń dla artystów.

RadioZET.pl/PAP